Управителният съвет на ДФ "Земеделие" взе решение за отпускане до 1 млн. лв. помощ de minimis за компенсиране на част от разходите за транспорт, логистика и реализация на месо от дребни преживни животни в търговската мрежа през 2021 г., съобщиха от Фонда. С нея се дава възможност по време на Великденските празници и Гергьовден през 2021 г. животновъдите да реализират голяма част от отгледаните от тях агнета и ярета на пазарни цени.

Предоставянето на подкрепа бе обсъдено днес на видеоконферентна среща между ръководствата на МЗХГ и ДФЗ и представители на животновъдния бранш, на кланиците и на контролния орган - БАБХ. На срещата се постигна съгласие между отделните участници за подпомогне на българското производство, което работи в условията на COVID пандемия, както и заради сушата през 2020 г., в следствие на която земеделските стопани останаха с ограничена възможност за осигуряване на хранителни запаси от тревни (зърнени) фуражи за изхранване на животните през зимния период.

На подпомагане подлежат кланици, фигуриращи в националния електронен регистър на БАБХ за предприятия с одобрение за търговия с храни от животински произход със страните-членки, отговарящи на Приложение III на Регламент 853/2004/ЕЕС, с категория свързана дейност код "SH" (клане). Те ще изкупуват живи агнета и ярета от фермерите и ще извършат клането на животните. Добитото месо ще се реализира на територията на цялата страна. В България има действащи 63 кланици, които могат да извършват клане на дребни преживни животни.

Единичната ставка е в размер на 7 лв. за закупено и заклано 1 агне/яре. За да получи подпомагането кланицата следва да е закупила от земеделските стопани агнета или ярета на цена не по-ниска от 5.50 лв./кг. живо тегло без ДДС.

Срокът за кандидатстване по държавната помощ е до 31 май 2021 г., като субсидиите ще бъдат платени до 30 юни 2021 г.

Указанията за държавната помощ ще бъдат публикувани на сайта на ДФ "Земеделие".

От днес (7 април) Българска агенция по безопасност на храните започва засилени проверки на обекти за производство и търговия с храни, пакетиращи центрове за яйца, складове за търговия на едро с храни, заведения за обществено хранене и търговски обекти за търговия на дребно, пазари и борси. Проверките са във връзка с предстоящите официални празници (Великден и Гергьовден), съобщиха от агенцията.

В периода до 7 май т.г. включително ще се извършва засилен контрол в производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни (агнешко месо, козунаци, яйца, включително боядисани яйца, пресни зеленчуци), както и на боя за яйца. Ще се следи за произхода и правилното съхранение на суровини и храни, за коректното етикетиране и маркировка.

По отношение на предлагането на трупно агнешко месо, ще се контролира наличието и цветът на здравната маркировка (син цвят - месото е с произход България, червен цвят - с произход, различен от българския), а също така и дали търговците предоставят на видно място информация за страната на произход на месото.

Инспекторите ще следят строго начина на съхранение, етикетирането и маркирането на яйцата. Ще се вземат проби за лабораторно изпитване от яйцата с произход ЕС и трети страни.

По време на официалните празнични дни от 30 април до 3 май 2021 г. вкл., на почивния 4 май и на Гергьовден - 6 май 2021 г., ще бъдат осигурени дежурни инспектори във всички ОДБХ, които да осигуряват дейността на контролния орган и да реагират на сигнали на граждани.

От БАБХ припомнят, че сигнали за нередности се приемат на горещия телефон - 0700 122 99 и през онлайн формата на сайта.