Краят на ниските лихви идва не само в България, но и навсякъде. За това предупреди в студиото на "Тази сутрин" председателят на Управителния съвет на Асоциацията на банките в България Петър Андронов.

Той припомни, че Европейската централна банка вече е обявила, че ще започне лихвен растеж през втората половина на 2019 г. "Федералният резерв на САЩ започна процеса на корекция през декември 2015 г. и от тогава на 8 стъпки по 0,25% се увеличи от 0 до 2% лихвата по доларите. Вероятно ЕЦБ ще следва такъв плавен преход", прогнозира банкерът.

По думите му това ще има различни ефекти: "Най-сетне нулевите лихви по депозитите ще се заменят с нещо положително, но за кредитополучателите това няма да е добра новина".

Върви ли светът към нова финансова криза?

Според Андронов трябва да сме готови за забавяне на икономиката в глобален план, защото вече има "прегряване" в САЩ и Европа, а зад Океана скоро ще отбележат 10 г. растеж - 80-годишен рекорд, след който няма как да не се навлезе в следващата фаза.

Петър Андронов беше категоричен, че нашата банкова система е в най-доброто си състояние за последното десетилетие и не отстъпва по параметри на средното за Европа. Според него нашата страна е атрактивна за инвеститорите заради ниската цена на труда, стабилните фискални параметри както и ред други фактори.

Едно от малкото неща, за които позна Симеон Дянков, е, че България ще излезе от финансовата криза. Да, днес е факт, че българската икономика излиза от кризата. Вярно, нямаме драматичен растеж, но все пак той е от порядъка между 3 и 4 процента през последните години, което не е чак толкова малко. Това заяви банкерът Левон Хампарцумян в сутрешния блок на БНТ.

,,Икономиката на България днес е около пет-шест пъти по-голяма в сравнение с 90-те години. Българите не сме задлъжнели на системно ниво, тоест при нас няма някаква свръхзадлъжнялост, каквато например има в Гърция'', коментира Хампарцумян.

,,Едва ли ще има някакво драматично увеличение върху лихвите по кредитите през следващата година. Лихвите ще са в абсолютно поносими нива, но все пак нека да не теглим кредити на ръба на възможностите ни'', посочи банкерът и добави, че лошите кредити у нас са около 7-8 процента.

,,Не бих казал, че има балон на пазара на имотите. Ако движението на пазара продължи с тези темпове, може да се стигне до ситуация, в която жилищата биха поскъпнали, но засега нещата са балансирани. Днес един кредит за жилище е по-консервативен от 2006-2007 година, например'', завърши Хампарцумян.