Обемът на заемите от германските банки към изпитващите проблеми страни в еврозоната е намалял с почти една пета от януари, достигайки най-ниското си ниво от 2005 г. насам, съобщава FT, позовавайки се на данни на Morgan Stanley и Bundesbank и цитирани от Дарик.

Между януари и края на май, германските банки са свили нетното кредитиране за Гърция, Ирландия, Италия, Португалия и Испания с 55 млрд. евро, до 241 млрд. евро. Германските и френски банки ограничават своите трансгранични експозиции в рамките на еврозоната от средата на 2010 г, но в последните месеци тази тенденция се засилва.

Нетните кредити на германските банки в Италия, например са намалели с 25 на сто от януари до май, в сравнение със спад от 7 на сто за цялата 2011 година. От една страна това се дължи на опасенията за излизане на държави от еврозоната, но в далеч по-голяма степен е резултат от мерките за контрол на капитала и регулаторния натиск върху банките да намалят експозициите си в рисковите страни.

Според анализатори от Morgan Stanley, процесът може да се окачестви, като "балканизацията на банковите пазари", която се превръща в спирачка за кредитирането и икономическото възстановяване и източник на системна нестабилност. Няма подробни данни за френските банки, но по данни на Morgan Stanley те са свили кредитирането към останалата част от еврозоната с 489 млрд. евро от април 2010 г, до края на май тази година.

Депозитите и кредитите нарастват в северната част от еврозоната, като в Белгия е регистрирано повишение за първите 5 месеца на годината с 4%. В същото време банките ограничават експозициите си в южните европейски страни, като от началото на годината до май заемите в Португалия и Испания са намалели с около 2%, а депозитите в Гърция са се свили с 15%.