Борсовата цена на тока, на която купуват електроенергия фирмите, скочи рязко в понеделник. Търговията на платформата "Ден напред" приключи при цена 207.02 лв./МВтч базова мощност, което е с над 50% повече от средните стойности на сделките от 1 до 7 януари, когато нивата бяха 134.5 лв./МВтч. 

Постигнатото е и много над нивата от последните десет дни на декември - 78 лв./МВтч. Рекорд обаче няма, тъй като на 3 декември 2018 г. бе постигната средна стойност от 207.21 лв. за мегаватчас. Това поскъпване няма как да не се отрази на цените на стоките и да не подгони инфлацията, смятат експерти.

"Не може да бъде казано с колко ще бъде увеличението на млечните продукти, защото всяка една фирма има различни начини на производство. Произвеждаме продукти от първа необходимост, това е основна храна за населението. Не може да спрем производство. За млечния бранш е успокояващо, че при нас няма да има рязък скок от днес за утре на цената на електроенергията, защото имаме едногодишни договори", каза зам.-председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Симеон Присадашки пред телевизия "България он ер".

Той обаче посочи, че няма как поскъпването на тока да не се отрази и в цените на тяхната продукция.

Според енергийния експерт Еленко Божков има голяма манипулация на пазара на електроенергия.

"Не е вярно, че цената на тока в България е най-ниската в Европа. Това може да се провери веднага. В съседните страни енергията е с 30% по-евтина. Част от производителите на енергия се опитват да избият цената на емисионни квоти, която БЕХ трябва да плаща за "Марица-Изток 2", коментира още Божков.

 

"Когато електрическата енергия поскъпва, е ясно, че и крайният продукт ще поскъпне. Неизбежно е. Въпросът е обаче дали е неизбежно поскъпването на самата суровина. Трябва да разберем дали ситуацията на пазара е нормална". Така президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира темата с цената на електричеството ПРЕД Нова телевизия. Той допълни, че в България имаме най-скъпият промишлен ток в цяла Европа. Според него пазарът се манипулира от производители и търговци.

"На ниво производител има няколко проблема, които все още не са решени. Първият основен проблем са квотите, които скочиха петорно. Вторият момент е добавката задължение към обществото. Въпросът е дали регулаторът може да я регулира на по-кратък период, а не на годишна база", заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България  Васил Велев. Той допълни, че в момента плащаме 72 лв. за киловатчас за бита. И допусна, че до лятото тарифите за електроенергия със сигурност ще скочат.