В България се планира първият въглеродно неутрален циментов завод в Източна Европа
Константин Божинов, Ръководител на проект ANRAV в Heidelberg Materials, в студиото на бизнес подкаста “Какво могат парите”
Бетонът е вторият най-използван в глобален мащаб продукт след водата. Това прави индустрията от системна важност по пътя към декарбонизация. За нас този процес означава тотално преосмисляне на бизнес модела и операциите, въвеждане на множество иновации, сериозни инвестиции. Това оскъпява процеса и налага индустрията да преосмисли начина, по който добавя стойност и предлага конкурентни продукти на пазара. Това сподели Константин Божинов, Ръководител на проект ANRAV в Heidelberg Materials Bulgaria, в студиото на бизнес подкаста "Какво могат парите".
Той очерта най-важните стъпки по пътя към въглеродна неутралност на сектора, като постави специален акцент върху преминаването от традиционни фосилни към алтернативни горива; използването на алтернативни суровини; улавянето на въглеродния диоксид от производствения процес.
Заводът Хайделберг Матириълс Девня е един от най-модерните в групата на Heidelberg Materials в Европа. В него се използват над 80% алтернативни горива, като целта е да постигнем стойности, близки до 100% заместване, така че на практика да премахнем горивните емисии от производствения процес, сподели гостът.
Константин Божинов даде детайли във връзка с мащабния иновативен проект ANRAV, който компанията стартира на територията на Варненска област. Проектът е първият от региона на Източна Европа, спечелил финансиране от Фонд Иновации на Европейската комисия. Иновацията, която в момента разработваме и промотираме за улавяне на въглероден диоксид, не съществува в индустриален мащаб никъде в света, каза ръководителят на проекта.
Целта е да бъдат улавяни и безопасно съхранявани приблизително 800 kt въглероден диоксид годишно от дейността на Хайделберг Матириълс Девня - което е около 99.2% от емисиите на завода на годишна база. Проектът би довел до предотвратяване на изпускането на 7.8 Mt въглероден диоксид за период от първите 10 години на експлоатация на улавящата инсталация, допринасяйки за намаляване на въглеродните емисии от български промишлени източници с приблизително 8.3%. Успоредно с това в момента се инвестира ускорено в иновации, свързани с рециклирането и повторната употреба на въглеродния диоксид. Именно такива бъдещи иновации имат потенциала да изведат индустриите на следваща стъпка и да развият различни междусекторни партньорства.
Константин Божинов обърна внимание на предизвикателствата пред бизнеса във връзка с постигането на целите на зеления преход. Необходима е добре развита и ясна законодателна рамка и работещи пазарни механизми, които да помагат за това продуктите на европейските производители да останат конкурентоспособни, подчерта той. През последните години Китай, Индия, Щатите целенасочено инвестират в привличане на индустриални мощности. И парадоксално, по-големият брой иновации, дори в сферата на устойчивото развитие и зелените технологии, почти не идват от Европа. Когато тези пазари нямат същата методология на работа и същите изисквания към техните производители, определено нашата индустрия остава неконкурентоспособна, алармира гостът.
В интервюто ще научите още:
-
Какъв е пътят към декарбонизация на циментовата индустрия и как Heidelberg Materials е на път да произведе първият въглеродно неутрален цимент?
-
Какво представлява проектът ANRAV и какъв е потенциалът му за бизнесите в региона?
-
Как Европа да запази своята конкурентоспособност по пътя към зелена икономика?
-
Може ли България да използва потенциала си за съхранение на въглероден диоксид?
НАЙ
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
Постигнат е пробив в преговорите във "Фолксваген" - няма да се закриват заводи
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори
ЕК: Разследването на споразуменията с "Боташ" е приключило, няма нарушения
Колко внасят и получават държавите от бюджета на ЕС?
Постигнат е пробив в преговорите във "Фолксваген" - няма да се закриват заводи
Със заплати от 10 000 лв. магистратите настигат най-високопроизводителните и иновативни сектори
Франция присъедини ядрен реактор към електропреносната си мрежа за пръв път от 25 г.