Над 12.5 млрд. долара инвестира Филип Морис Интернешънъл в разработването на бездимни тютюневи изделия
Диляна Якова, Мениджър Регулации и устойчиво развитие, Филип Морис България, в студиото на подкаста Какво могат парите
"Бъдеще без дим". Такава мисия поставя пред себе си една от най-големите компании за производство и продажба на тютюневи изделия Филип Морис Интернешънъл. Тази мисия дефинира цялостна трансформация на бизнес модела, продуктите, потребителското изживяване, с мащаба да промени цялата тютюнева индустрия. Компанията има амбициите към 2025 г. да бъде въглеродно неутрална в обхват 1 и 2 от своите бизнес операции и производство, а до 2040 г. да постигне въглеродна неутралност по цялата верига на стойност. В този процес на изграждане на изцяло нов по-устойчив модел Филип Морис България отбелязва значителен напредък и ангажираност. Това сподели Диляна Якова, Мениджър Регулации и устойчиво развитие, Филип Морис България, в студиото на подкаста Какво могат парите.
От 2009 г. насам Филип Морис Интернешънъл инвестира над 12.5 млрд. долара в разработването и развитието на бездимни алтернативи на традиционните тютюневи изделия, които имат потенциала да намалят вредата за потребителите, сподели Диляна Якова. Тя подчерта, че процесите по изследване и анализ на новите бездимни алтернативи, които Филип Морис предлага на пазара, много се доближават по своя обхват и задълбоченост до тези на лекарствени и фармацевтични продукти. "Дължим на нашите потребители един по-добър продукт", каза гостът и посочи, че елиминирайки горенето с бездимните продукти, се елиминират над 90-95% от вредните емисии, които иначе се поглъщат от потребителите при традиционните тютюневи изделия.
За 2023 г. 36% от нетните приходи на Филип Морис Интернешънъл са от продажбата на нагреваеми тютюневи изделия, като такива продукти към момента се предлагат на 82 пазара по света. Целта е до 2030 г. две трети приходи на Филип Морис Интернешънъл да идват от продажбата на бездимни продукти, като г-жа Якова разказа за усилията, които Филип Морис България полага за информираност и разумен избор на потребителите, както и за превенцията непълнолетни да използват тютюневи и никотинови продукти.
Диляна Якова обърна специално внимание на темата за рециклиране на електронните устройства, които нагряват тютюн. За да организира процеса по връщане и преработка, компанията създава инициативата CIRCLE (Central Inspection and Recycling for a Closed Loop Economy). Повечето от компонентите на устройствата IQOS, както и на електронните цигари за еднократна и за многократна употреба, подлежат на рециклиране, сподели тя. Филип Морис България, заедно с местния си партньор ЕкоСейф, организира кампания и цялостния процес по това да насърчи българските потребители да връщат използваните електронни цигари и употребени капсули за тях. Повече от 80% от компонентите (алуминий, пластмаса и т.н.) се рециклират, а останалата малка част от материалите, които не подлежат на повторна обработка, се изгарят с енергийно оползотворяване в специален инсинератор на ЕкоСейф.
В интервюто ще научите още:
- Как технологиите и зелените политики трансформират тютюневата индустрия?
- Колко по-малко вредни могат да станат тютюневите изделия?
- Как Филип Морис България се бори за намаляване на отпадъците от употребата на тютюневи изделия?
- Какви социални и образователни инициативи организира компанията в България?
НАЙ
Филип Морис Интернешънъл отбелязва 10 години IQOS
Опростени регулаторни процеси са ключови за тежката индустрия и ускорени процедури
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Половинвековната връзка на Австрия с "Газпром" приключи с конфискация на газ
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
Половинвековната връзка на Австрия с "Газпром" приключи с конфискация на газ
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
След като "щипна" газ за €230 млн., Австрия скъса с "Газпром", но купува руски газ от посредници