Газификацията на 1 млн. домакинства е достатъчна да елиминира поне ¼ от въглеродния отпечатък на цялата българска икономика, посочи Светослав Иванов, изпълнителен директор на Овергаз, в студиото на бизнес подкаста "Какво могат парите". Очертавайки ролята на природния газ в бъдещия енергиен микс и зеления преход той сподели, че модерната газова инфраструктура у нас може да приеме на 100% зелен водород, разгръщайки потенциал за синергии между газовата индустрия и ВЕИ.

Около 4000 лв. е сумата, необходима за газификация на едно жилище, изчисли гостът, като тази инвестиция може да се възвърне средно за 3.5 години от намалените сметки за енергия. Светослав Иванов обърна внимание, че е необходимо държавата да дава равни възможности на потребителите и така както субсидира изграждането на малки ВЕИ за дома, да има политики и програми и за природния газ - тогава инвестираните от едно домакинство средства биха се възвърнали и за много по-кратко време.

На въпрос относно цената на газа за бита изпълнителният директор на Овергаз подчерта, че синьото гориво в исторически план винаги е било 2 или 3 пъти по-евтино от електрическата енергия у нас и той няма съмнения и в бъдещото му ценово предимство. Потребителите на газ не бива да се притесняват относно цената, дори и да има пълна либерализация на газовия пазар, той ще продължи да бъде най-евтиният енергоизточник, заяви гостът.

Близо 160 хил. домакинства или около 8% от българското население в момента използват природен газ в домовете си. Българските газоразпределителни компании без подкрепата на държавата са изградили над 6000 км. нова съвременна газова инфраструктура, подходяща за пренос и на водород. Тази инфраструктура създава предпоставка и готовност за включване на още около 250 хил. домакинства, сподели още Светослав Иванов.

През последните 5 години в България са инвестирани близо 7 млрд. лева за газопреносна мрежа, но за пренос към други държави. Това показва, че всички в Европа ценят природния газ като изключително важно гориво. А в същото време за развитието на инфраструктурата у нас инвестиции от държавата няма, обясни г-н Иванов. Газопреносната мрежа в България покрива около 30% от общините при средно покритие в ЕС близо 80%.

Той направи сравнението как от 2007 до 2022 г. у нас са изхарчени между 1.5 и 2 млрд. лева за субсидиране на производството на електрическа енергия от фотоволтаици. Въпреки тези инвестиции България продължава да е на последно място по ефективност на енергопотребление и енергопроизводство. Тези пари биха били достатъчни за газификация на цяла България три пъти, изчисли гостът.

В интервюто ще научите още:

  • Каква е ролята на природния газ в прехода към въглеродно неутрална икономика?
  • Кои нови технологии имат потенциала да преобразят сектора?
  • На ток или на газ да се отопляваме тази зима и колко ще ни струва?