100% от раковите заболявания могат да бъдат лечими с персонализираната медицина
Това е бъдещето на здравеопазването, споделя Доц. Светослав Ценов, Генерален мениджър на Astellas Pharma за България, Гърция, Румъния и Унгария, в интервю за “Какво могат парите”
Недостигът на медицински кадри се превръща в тревожна тенденция, която се задълбочава с всяка година. Новите технологии имат потенциала да намалят неравномерния достъп до качествено здравеопазване, но за това са необходими правилните регулации и икономически стимули. Това сподели Доц. Светослав Ценов, Генерален мениджър на Astellas Pharma за България, Гърция, Румъния и Унгария, в студиото на подкаста "Какво могат парите".
Той сподели, че фармацевтичната индустрия напредва с проучванията и разработването на биомаркери и персонализирани терапии, които увеличават в пъти ефективността на лечението. В момента едва 20% от раковите заболявания се повлияват от съществуващите имуноонкологични лечения. Astellas Pharma има за цел да увеличи този процент до 100% и това е възможно посредством нови технологии и персонализирана терапия, каза още гостът.
За да функционира цялостната система успешно, е необходимо взаимодействие между всички заинтересовани страни - регулатори, институции, пациенти и бизнес. В момента бизнесът често изпреварва регулаторите, което създава предизвикателства при внедряването на иновации и това особено много се усеща в Европа.
Като контраст той даде пример с Азия, където по редица теми ясната законодателна рамка се въвеждат още преди имплементацията на новите технологии, което улеснява инвестициите в здравния сектор. В страни като Япония много усилия и финансиране се насочва и към превенция, профилактика и ранна диагностика, което води до значително намаляване на смъртността от редица заболявания.
България се утвърждава като център за клинични проучвания, сподели доц. Ценов. Това се дължи на наличието на висококвалифицирани медицински специалисти и добра инфраструктура. Фаза 1 на клиничните изпитвания, която е особено трудоемка, може да се провежда на високо ниво у нас благодарение на сътрудничеството между различни медицински звена и лаборатории. През последните години и регулаторната рамка в страната се подобрява, което стимулира провеждането на повече клинични изпитвания, посочи той. Страната ни има потенциал да се превърне и в център за иновативни стартъпи в областта на здравните технологии, но това изисква адекватна подкрепа от страна на институциите.
В интервюто чуйте още:
- Как се разработват нови лекарства и в какви области фокусира своите изследвания Astellas Pharma
- Как персонализираната медицина може да промени начина, по който лекуваме тежки заболявания
- Какво е бъдещето на здравеопазването
НАЙ
Путин с първи коментар за глобалната икономическа ситуация след митата на Тръмп
Китай възобновява строежа на най-високата сграда в света, спрян преди 10 г.
Vivacom с извинение за срива в мобилната си мрежа
Световната банка понижи икономическата си прогноза за България
Путин с първи коментар за глобалната икономическа ситуация след митата на Тръмп
Световната банка понижи икономическата си прогноза за България
Vivacom с извинение за срива в мобилната си мрежа
Калифорния задмина Япония и вече е четвърта икономическа сила в света