Това, което наблюдаваме през последните дни, непрекъснато се случват климатични аномалии. Ние трябва да предприемем веднага действия в тази посока, за да намерим решение. В компанията "Енергео" ние разглеждаме и стратегираме нашите решения, преди да се възникне необходимост на пазара. Така от години предлагаме специфични услуги и продукти, насочени към ESG целите, за които се стремят нашите клиенти. Това обясни Константин Делисивков, управител на Енергео ЕООД, част от индустриална група "Геотехмин". Изказването си той направи пред камерата на Dir.bg  по време на най-успешния форум за зелен преход - "Green Transition Forum 4.0 - Новите перспективи пред Централна и Източна Европа". Форумът бе организиран за четвърта поредна година от Dir.bg и 3Е News.

По отношение на цените и промените на свободния пазар според Делисивков ключово за крайните клиенти е да има баланс между сигурност на доставките, ниско емисионни доставки и достъпност на цените. "В последните няколко години ние видяхме една неспирна енергийна криза с големи флуктуации на цените И е много важно крайните клиенти да изберат партньор като енергия, който може да ги посъветва за ключовите решения за техния бизнес", обясни той. Той припомни още, че неговата компания предлага продукт, който е 100% зелена енергия. Дружеството има и екип, който развива проекти за соларни централи и вече има реализирани четири ВЕИ проекта вътре в групата на "Геотехмин. Очаква се тези проекти да достигнат до впечатляващите 50 мвт мощност. "Енергео" в последните години предоставя и услуги по проектен мениджмънт, както и оптимизиране на доставките, а и подкрепят своите клиентите в целия жизнен цикъл на проекта, включително и управлението и поддръжката на ВЕИ инсталациите.

Според Делисивков пазарът на зелена енергия значително се разви в последните години и под формата на пазара за зелени сертификати. "Ние участваме активно на всички сегменти, които са свързани с търговия на зелени сертификати. Купуваме от производителите, продаваме на крайните клиенти", добави той. Според него следващата стъпка е да се намери най-рационалния и евтин начин да обменяме енергия между клиентите, а това става чрез създаване на енергийни общности.

За индустриалните потребители има един много важен аспект в доставките на ВЕИ енергия. Става дума за компаниите с постоянен профил на потребление в производството, където не може да се спират процесите. "Ние имаме нужда енергията там да е налична непрекъснато, 24 часа и седем дни в седмицата. Затова винаги сме апелирал да има сигурност на доставките и да се подхожда разумно към управлението на електроенергийната система", припомни още Делисивков.

Компанията "Енергео" разработи редица продукти и услуги, които подпомагат нашите клиенти в зеления преход, и също така непрекъснато се развиват нови такива. "Сега виждаме, че е изключително динамична пазарната ситуация във връзка с прогнозирането и управлението на производствени и потребителски товари и въведения.

А за постигнатото на енергийния пазар сега ключово предизвикателство е как процесите да се управляват по оптимален начин и да се оптимизират системните разходи, свързани с крайната цена за потребителите.

По повод на ниските цени на електроенергията в моментите на слънцегреене, Делисивков обясни, че се вижда известно отдръпване за вложенията в подобни проекти именно заради "ценовият канибализъм". Основен проблем за българския пазар обаче остава липсата на предвидимост при взимането на решения за развитието на електроенергийния пазар.