До края на този месеца Великобритания трябва да затвори последната си действаща електроцентрала, захранвана с въглища, пише The Verge.

Електроцентралата Ratcliffe-on-Soar в Нотингамшир е планирана да затвори на 30 септември, отбелязвайки края на въглищната ера в Обединеното кралство. Именно страната започна първата индустриална революция, до голяма степен на базата на въглищата. Сега трябва да изостави изкопаемите горива, за да постигне климатичните си цели.

Въглищната електроцентрала е пусната за първи път през 1967 г. и е получила последната си доставка на въглища през юни. Тя е с капацитет от 2000 MW и може да произведе достатъчно електричество за около 2 млн. домакинства, според германската енергийна компания Uniper, собственик на централата.

През десетилетията на работа електроцентралата е генерирала достатъчно енергия, за да направи над 21 трлн. чаши чай, или приблизително 1 млрд. чаши на ден, отбелязва Uniper.

Извеждането на централата от експлоатация ще отнеме 2 години, след като тя бъде затворена, което изисква 125 служители да останат "на борда" дотогава.

Енергийната компания Uniper обяви плановете си в крайна сметка да произвежда водород на мястото на централата вместо енергия от въглища. За разлика от изкопаемите горива, водородното гориво не създава затоплящо планетата замърсяване с въглероден диоксид при изгаряне.

По-голямата част от водорода днес се произвежда чрез процес, наречен парно реформиране на метан, което все пак генерира известно количество емисии на парникови газове. По-чистият начин за производство на водород е чрез електролиза - разделяне на водни молекули с помощта на възобновяема енергия.

Uniper казва, че се интересува от производството на водород чрез електролиза в бившия въглищен завод, достигайки капацитет от 500 MW до края на десетилетието. След преустройството на обекта за производство на нисковъглеродна енергия, Uniper казва, че може да създаде до 8000 работни места.

Въглищата все още съставляват над 1/3 от световния електроенергиен микс, генерирайки повече енергия и емисии на парникови газове от всяко друго гориво. Но производството на електроенергия от въглища е намаляло драстично в Обединеното кралство от 2012 г. насам, като спада от близо 40% до само 1% от енергийния микс на страната през 2023 г. Емисиите на парникови газове от енергийния сектор са намалели със 74% за същия период от време, като вятърът и слънцето заместват въглищата.

Великобритания прие Закон за изменението на климата през 2008 г., който има за цел да подпомогне постигането на нулеви нетни емисии на въглероден диоксид до 2050 г. След като централата Ratcliffe-on-Soar затвори, страната ще се превърне в първата напредналата икономика от Г-7, която премахва изцяло въглищната енергия.

По-рано този месец британският Върховен съд не даде разрешение за развитието на първата нова въглищна мина във Великобритания от 30 години насам, съобщи БТА, като се позова на ДПА. Съдия Джъстис Холгейт отсъди, че искането за разработване на мината "Уайтхевън" в Къмбрия е "правно погрешно".

Срещу откриването на мината се бяха обявили природозащитни организации. "Френдс ъв Ърт" (Friends of Earth - FoE) и "Саут лейкс екшън он клаймът чейндж" (South Lakes Action on Climate Change - SLACC) заведоха иск срещу решението от 2022 г. на Министерството на местното управление, тогава оглавявано от Майкъл Гоув, да даде зелена светлина на проекта.

През юли правителството оттегли подкрепата си за проекта, но компанията, планираща да разработи мината - "Уест Къмбрия майнинг" (West Cumbria Mining), продължи да се противопоставя на иска на природозащитниците.

Адвокатите на компанията твърдяха, че мината ще бъде незамърсяваща и ще разработва т.нар. металургични въглища, ползвани при производството на стомана. "Предположението, че предложената мина ще доведе до нетно увеличение на емисиите на парникови газове или ще бъде мина с нулево нетно количество вредни газове, е правно погрешно", посочва обаче в решението си съдия Холгейт.