Нова визия: Хайделберг Матириълс България официално представи новия си бранд
През месец август Хайделберг Матириълс България представи новия си бранд. Стилният коктейл събра партньори, клиенти и служители от цяла България, за да отпразнуват новата марка Heidelberg Materials и наскоро пуснатата гама от нисковъглеродни цименти evoBuild и първият цимент с нулево нетно съдържание на въглеродни емисии evoZero.
Специалната вечер беше организирана за всички служители на Хайделберг Матириълс България - от завода в гр. Девня, административния офис, бетоновия възел, кариерите и терминала, и смилателния център, за да отбележат прехода от "Девня Цимент" АД и "Вулкан Цимент" АД към "Хайделберг Матириълс Девня" АД и "Хайделберг Матириълс Вулкан" АД.
Новата марка на Heidelberg Materials символизира лидерството на компанията не само в производството на иновативни продукти и строителни решения чрез гамата от нисковъглеродни продукти evoBuild и въглеродно неутрален цимент evoZero, но и като лидер в научноизследователската и развойна дейност, стремяща се към максимална устойчивост и намаляване на въглеродния отпечатък.
"One vision. One range"
evoBuild е новата марка нисковъглеродни цименти. Мотото на гамата е "One vision. One range", тъй като Групата Хайделберг Матириълс има за цел да направи нисковъглеродните продукти разпознаваеми във всички държави, където има присъствие. Гамата следва цели за спомагане опазването на околната среда чрез спестяване на въглеродни емисии при производството посредством употребата на алтернативни горива, иновативни технологии и вторични циментови материали. Амбициозната цел на Heidelberg Materials е до 2030-та година 50% от глобалните приходи да са генерирани единствено и само от устойчиви продукти.
Критериите са интегрирани глобално за всички държави, които са част от Групата Хайделберг Матириълс, и предоставят ясен и прозрачен начин на дефиниране на гамата устойчиви проукти. От началото на 2024-та година, всички държави започват интеграция на своите устойчиви продукти в портфолиото на evoBuild.
Новите цименти под тази марка правят голяма крачка напред към намаляване на въглеродния отпечатък и постигане на климатичните цели на дружеството, както и поoщрява своите партньори в строителната индустрия да очертаят рамките на своето по-екологично съобразно, зелено строителство. Щадящото климата строителство изисква щадящи климата проекти и строителни материали.
Какво е evoBuild?
Цимент с ниско съдържание на въглеродни емисии, спестени при неговото производство посредством употребата на иновативни технологии, използване на алтернативни горива и вторични циментови материали. evoBuild се характеризира с Low Carbon Index, който показва количеството спестени въглеродни емисии.
EvoBuild продуктите са нисковъглеродни цименти, които представляват цимент с поне 30% редуциране на CO2 в сравнение със зададените референтни стойности, разписани в ESG процедурата на Heidelberg Materials, която представлява база на продуктовата квалификация за устойчивата марка evoBuild. . Стандартът evoBuild е приложим за цимент, бетон, агрегати и асфалт, като се очаква приложенията да се разширят в бъдеще.
Най-чистият цимент evoZero
В Heidelberg Materials се разработват устойчиви материали и решения за по-доброто и еко-съобразно бъдеще. Опазването на околната среда е в сърцето на бизнеса и е ценност, която се прилага в глобален мащаб, и дефинира резултатите; високо качество и устойчивост на циментите, които се предлагат на пазара. Ежедневния стремеж е да се постигне хармония между опазването на околната среда и безкомпромисното качество при производство на цимент.
Последните няколко години, компанията работи в посока да постави началото на нов глобален стандарт в устойчивото строителство с иновативни и с ниско съдържание на въглеродни емисии продукти, както и уникалния към днешна дата цимент с нулеви нетни въглеродни емисии evoZero. Той е първият в света цимент с нулево нетно съдържание на емисии от въглероден диоксид, тъй като при производството му, емисиите биват улавяни посредством специална иновативна инсталация за улавяне, оползотворяване и съхранение (CCUS) на въглероден диоксид, която не позволява понататъшното изпускане на емисии в околната среда.
"Все повече наши клиенти имат осъзната необходимост от продукти с нисък въглероден отпечатък. С evoZero и evoBuild ние имаме възможност да им предоставим съответните решения. За тези от нашите партньори, които са визионери и имат ясна стратегия по отношение опазване на околната среда, evoZero е уникален по рода си продукт в световен мащаб. Той дава възможност за безкомпромисно качество на извършваните строителни обекти при 100% въглеродна неутралност. Гамата цименти evoBuild спомага за намаляване на емисиите без допълнително оскъпяване на проектите." сподели Михаил Лазаров, Търговски директор на Хайделберг Матириълс Девня.
Пътят към evoZero
Пътят към устойчивостта на циментовата индустрия и цименти с нулеви нетни въглеродни емисии ще бъде възможен единствено чрез прилагане на най-иновативните налични технологии за производство, и чрез внедряването на проекти, съоръжения и технологии за улавяне, оползотворяване и съхранение на въглероден диоксид (CCUS). Технологията за улаване на въглероден диоксид има потенциал напълно да трансформира производството на цимент и да отвори изцяло ново ниво за намаляване на CO2.
Разработка в тази посока е проектът ANRAV, който получи финансова подкрепа от Фонда за иновации на ЕС през 2023 година, и се управлява с цел да постави компанията и индустрията в страната на правилния път към декарбонизация. Проекта отново поставя компанията на първо място като визионер и пионер към по-добро и устойчиво бъдеще в региона на Югоизточна Европа. Като социално отговорна компания се полагат усилия към постигане на пълна декарбонизация на крайния продукт чрез улавяне на въглеродни емисии - поне 70% от въглеродните емисии от циментовия завод в Девня, като стремежа е да се достигнат нива около 90% или повече. Преди три години започна разработката на проекта ANRAV, който ще позволи на Хайделберг Матириълс Девня да бъде първият въглеродно неутрален циментов завод в Източна Европа.
Тази година завърши строежа и се въведе в експлоатация пробна инсталация за улавяне на въглероден диоксид в циментовия завод в Девня - част от пилотния проект ANRAV.beta. От създаването на проекта ANRAV.beta през 2021 г. от Центъра за компетентност по цимент на Heidelberg Materials до настоящия етап на тестова фаза, е постигнат значителен напредък.
Проектът ANRAV.beta е новаторски, демонстрирайки иновативни технологии на индустриален мащаб в Източна Европа и извън нея. Резултатът е производство на изходен газ, богат на CO2 с висока степен на чистота, който може да бъде рециклиран или безопасно съхраняван в природни резервоари. Пилотната инсталация има за цел да тества ефективността в мащаб, да наблюдава и оценява ключови параметри на процеса и технически аспекти за индустриални операции, което в крайна сметка ще предостави напълно нови решения за улавяне на въглерод за бъдещи инициативи в тази област, а именно проектирането и изпълнението на пълномащабния проект ANRAV CCUS.
НАЙ
Строежът на магистрала "Струма" през Кресна трябва да започне през 2025 г.
Как темата за устойчивото развитие достига до 45% от населението на България?
Украинският парламент прие закон за първото увеличение на данъците по време на война
Имаме ли навика да ползваме болнични при всеки наш здравословен проблем
Строежът на магистрала "Струма" през Кресна трябва да започне през 2025 г.
Украинският парламент прие закон за първото увеличение на данъците по време на война
Имаме ли навика да ползваме болнични при всеки наш здравословен проблем
Тристранката решава утре да се повиши ли минималната заплата на 1077 лв.