Демонтират електроцентрала в Литва, за да бъде наново построена на територията на Украйна с намерението да бъде компенсиран дефицитът на електроенергия в страната. Това обяви днес председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на съвместна пресконференция с директора на Международната агенция за енергията (МАЕ) Фатих Бирол, посветена на енергийните нужди на Украйна през предстоящата зима.

На фона на засилените руски атаки по украинската енергийна инфраструктура, ние, като приятели и партньори на Украйна, трябва да направим всичко възможно, за да помогнем за електроенергийните нужди на страната, каза Фон дер Лайен, цитирана от БТА.

Тъй като зимата наближава, трябва да помогнем на смелите хора в Украйна по отношение на отоплението и осветлението, добави председателят на ЕК.

"Целта е да отговорим на непосредствените нужди на населението, като същевременно да направим енергийната система на Украйна по-устойчива в дългосрочен план. Като цяло Украйна се нуждае от енергийни мощности с капацитет от 17 гигавата за тази зима", посочи Фон дер Лайен.

По думите й 80 процента от топлоелектрическите централи в Украйна са унищожени, както и една трета от водноелектрическия капацитет на страната. Именно за тях трябва да бъдат насочени усилията "с цел възстановяване на 2,5 гигавата от капацитета за производство на електроенергия тази зима. Това е приблизително 15 процента от нуждите на Украйна".

В Литва демонтират електроцентрала, която ще бъде наново конструирана в Украйна, каза още Фон дер Лайен, добавяйки, че "целта е да възстановим 2,5 гигавата от (загубения) капацитет, което е 15 процента от нуждите на Украйна".

Тя също така обяви, че ЕС е готов да предостави на Киев още 160 милиона евро, от които 60 милиона евро за хуманитарна помощ и 100 милиона евро за дейности по инфраструктурни ремонти.

Същевременно недостигът на мощности за генериране на електроенергия в Украйна може да достигне 6 гигавата тази зима - около една трета от очакваното пиково търсене, заради руските атаки срещу енергийната инфраструктура и изтичането на договора за доставка на газ в края на тази година, пише в доклад на МАЕ, представен днес.

През настоящия летен сезон, когато търсенето на електроенергия е по-ниско спрямо зимата, производственият капацитет на Украйна е намалял с повече от 2 гигавата под пиковото търсене на електроенергия, съобщи МАЕ.

Тази зима пиковото търсене на електроенергия в Украйна може да се увеличи до 18,5 гигавата, прогнозира агенцията.

Възможност и за българската енергетика

България също може да се включи в покриване на електроенергийния дефицит в Украйна - в средносрочен и по-дългосрочен хоризонт.

Както е известно, страната ни преговаря за продажбата на складираното оборудване на непостроената АЕЦ "Белене", което украинските власти смятат да използват в АЕЦ "Хмелницка". 

От друга страна, вчера в парламента енергийният министър Владимир Малинов каза, че има голям потенциал за износ на електроенергия към пазара в Украйна. Той оцени като много тежко моментното състояние на електропроизводствените мощности там. Според Малинов се очаква при нормална зима украинската система да има дефицит от между 4 и 6 гигавата електроенергия на час в рамките на студените дни. "Този дефицит трябва да бъде компенсиран и това е възможност за българската енергетика."

Възможността за износ на електроенергия към Украйна може да позволи на ТЕЦ "Марица Изток 2" да работи, допуска служебният енергиен министър.

"България има активна роля за увеличаването на техническия капацитет за износ на електроенергия към Украйна, защото в момента съществуват ограничения от 1,7 гигавата на ниво ENTSO-E (Европейска мрежа на операторите на преносни системи за електроенергия) и усилията са той да се увеличи до 2,2 - 2,4 гигавата", каза пред депутатите министър Малинов.