Украйна се e съгласила да транзитира азерски газ за Европа като временна мярка, след като сделката за пренос на руски газ през територията ѝ приключи в края на годината, въпреки че очаква известно количество руско гориво да бъде включено в обемите от Азербайджан. Това обяви изданието "Украинска правда", като се позовава на източник от украинското правителство, цитирани от Ройтерс и БТА.

Сделката за транзит на газ през Украйна с руската компания "Газпром" изтича в края на годината, а властите в Киев заявиха, че не искат да подновяват споразумението на фона на продължаващата война между двете страни.

Някои централноевропейски страни още разчитат на доставки на газ от Русия, преминаващи през Украйна по тръбопровод, след като си осигуриха изключения от забраната на ЕС за внос на руски газ.

Азербайджански правителствен служител е съобщил, че ЕС и Киев са поискали от Баку да улесни дискусиите с Русия, с потенциална опция Азербайджан да купува руски газ за себе си, за да освободи част от собствения си капацитет за износ към ЕС.

"Ние разбираме, че ЕС се нуждае от време, за да се откаже напълно от руския газ. И предприемаме тази стъпка, за да направим този преход по-лесен", е казал източникът от украинското правителство.

По думите му Украйна е готова да подкрепи това споразумение, въпреки че известни количества руски газ може да се бъдат смесвани с азерския газ.

Министерството на енергетиката на Украйна е отказало коментар по въпроса на запитване от Ройтерс.

Президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви миналата седмица, че е оптимист за пробив в преговорите за продължаване на доставките на газ през Украйна към някои европейски държави.

Междувременно стана ясно, че турската държавна компания "Боташ" е подписала 10-годишен договор за внос на втечнен газ (LNG) от френския енергиен гигант "Тотал Енержи" (TotalEnergies) с възможност за пренасочване към Египет и Европа, пише египетското онлайн издание "Ентърпрайс нюз", като се позовава на "Блумбърг", цитирани от БТА.

Споразумението предвижда TotalEnergies да доставя около 1,6 млрд. куб. метра годишно от 2027 г. Стъпката е част от плановете на Турция да се превърне в газов център на прага на ЕС.