Цените на жилищата в България продължават да нарастват и през второто тримесечие
През второто тримесечие броят на продажбите на нови и съществуващи жилища намалява само във Варна и Русе, съответно с 1,9% и 3,7%
Цените на жилищата у нас са продължили да се покачват с двуцифрен темп и през второто тримесечие на настоящата година, макар и с леко забавяне спрямо първото тримесечие на годината, сочат данни на Националния статистически институт (НСИ).
Още по темата
На годишна база цените на жилищата у нас между април и юни са нараснали с 15,1% спрямо годишно повишение с 16% през първото тримесечие.
Същевременно жилищата са поскъпнали с 3,4%, или над 2 пъти по-бавно спрямо периода януари-март, когато НСИ отчете ръст на цените със 7,1% на тримесечна база.
Силното поскъпване на жилищата у нас намира отражение и в данните на националната статистика за стойността на продажбите на новопостроени и съществуващи жилища, закупени от домакинствата. За едно тримесечие е нараснала с 28,5% на национално ниво, а за година ръстът достига 30,2%, като при жилищата ново строителство стойността на продажбите се е повишила още повече - с 43,2% на годишна база.
НСИ отчита ръст и в броя на продажбите на национално ниво от 26,2% на тримесечна база и 9,9% спрямо второто тримесечие на миналата година, а новото строителство отново има основен принос за повишението.
Забавяне в София, Варна и Пловдив, ускорение в Бургас и Русе
Варна и София, които предходното тримесечие бяха двата големи града у нас с най-силен ръст на цените на имотите, се вписват в тенденцията на национално ниво за по-бавно поскъпване на жилищата между април и юни. За едно тримесечие цените на жилищата в София са нараснали с 2,9%, което е значително по-бавен темп спрямо ръста от 8,6% през първото тримесечие. На годишна база жилищата в столицата са поскъпнали с 16%, като също забавят леко увеличението си спрямо това от първото тримесечие на годината.
Варна, която пък миналото тримесечие беше лидер в страната по най-бързо поскъпване на жилищата съответно с 23,5% на годишна база и с 9% за тримесечие, сега показва по-умерено нарастване на цените. На тримесечна база те са нараснали само с 1,2%, като при новите жилища дори се отчита спад от 2%. Спрямо второто тримесечие на 2023 г. жилищата в морската столица са по-скъпи с почти 16%, като основен принос за покачването на цените имат старите жилища. Това контрастира с първото тримесечие на 2024 г., когато новите жилища във Варна отбелязаха ръст от над 35% на годишна база. Сега поскъпването им е значително по-умерено и достига малко над 9%.
Цените на жилищата в Пловдив, които през последните години се развиват по-умерено спрямо другите големи градове, също са забавили ръста си на годишна база до 6,2% през второто тримесечие в сравнение с повишението от 7,7% през първото тримесечие на годината. За едно тримесечие жилищата в града под тепетата са поскъпнали 5,3%.
Ръстът на цените на жилищата в Бургас също се ускорява леко спрямо първото тримесечие, като на годишна база достига 16,7%, а спрямо първото тримесечие - 2,9%.
Русе, където известно време жилищата поскъпваха най-силно сред големите градове в страната, си връща короната през второто тримесечие с ускорение от 22,1% на годишна база и с 13,2% спрямо първото тримесечие на тази година.
Същевременно Стара Загора единствен сред шестте най-големи града у нас отчита спад на цените на жилищата на тримесечна база с 0,2%, който се дължи на поевтиняването на новите жилища. Спрямо второто тримесечие на миналата година цените в града са се повишили с 11%.
Бургас е лидер и по стойност, и по брой на продажбите
НСИ публикува и данни за броя и стойността на продажбите на нови и съществуващи жилища на национално ниво и в шестте града у нас с население над 120 000 души.
През второто тримесечие Бургас е абсолютен лидер в България и по двата показателя, което обяснява и продължаващото ускоряване на ръста на цените в морския град. Продажбите на жилища в града са нараснали със 76,8% на годишна база от гледна точка на броя им, а ръстът се дължи почти изцяло на новото строителство, което отбелязва годишен ръст на продажбите с почти 270%. За сравнение, при старите жилища увеличението е само с 1,4%.
Продажбите на жилища в Бургас от гледна точка на стойността са нараснали още по-внушително със 102,4%, като при новото строителство ръстът достига цели 313,2%.
По този показател на второ място у нас е София с увеличение на стойността на продажбите на стари и нови жилища от 34,6% на годишна база, като при новото строителство ръстът е още по-голям - с 54,3%. Столицата е на второ място в страната и по брой на продажбите през второто тримесечие заедно със Стара Загора с покачване от 15,2% на годишна база. И в двата града по-голям принос за увеличаването на продажбите има новото строителство.
По-умерен ръст на продажбите от гледна точка на брой отчита и Пловдив от 3,4%, докато във Варна и Русе те са намалели съответно с 1,9% и 3,7%.
Заради почти непрекъснатия ръст на цените на жилищата през последните тримесечия всички големи градове у нас отчитат покачване на продажбите от гледна точка на стойността на новите и старите жилища. След София се нарежда Стара Загора с ръст от 25,3%, следвана от Пловдив, Русе и Варна.