Китайската Nio разкритикува "неразумните" мита на ЕС и САЩ срещу електромобилите
Политизирането на икономическото поведение обаче не е нито подходящо, нито полезно за здравословното развитие на индустрията, подчертава основателят на компанията
Основателят на Nio Inc. Уилям Ли разкритикува действията на Европейския съюз и САЩ, като каза, че решенията да наложат по-високи мита върху вноса на китайските електромобили са неразумни и ги призова да си сътрудничат с Китай, вместо да се борят с азиатската страна, съобщава Bloomberg.
Още по темата
- Китай иска нови преговори с ЕК за по-високите мита върху електромобилите
- Педро Санчес: ЕС трябва да преосмисли митата върху вноса на китайски електромобили
- Китайският министър на търговията пристига в Европа за обсъждане на митата
- Китайски министър: Митата върху електромобилите ще навредят на Германия и Китай
- Слабо вероятно е митата на ЕС да попречат на експанзията на китайските електромобили
По-широкото налагане на електрически превозни средства е решаваща стъпка в борбата с изменението на климата и постигането на устойчиво глобално развитие и всякакви мерки, насочени към възпрепятстване на този процес, биха били неразумни, посочва Ли в скорошно интервю, цитирано от индустриалното китайско издание Dongchedi.
ЕС предложи въвеждане на мита върху електромобили, внасяни от Китай, като твърдейки, че компаниите там се облагодетелстват несправедливо от държавните субсидии и наводняват Европа с излишна продукция. Очаква се блокът да гласува въвеждането на постоянни мита с давност от 5 години в началото на следващия месец.
Пекин определи антисубсидийното разследване на ЕС като протекционистко и сега води интензивни преговори с блока за проучване на алтернативи на митата. Двете страни обсъждат механизъм за контрол на цените и обемите на износа, но преговорите тепърва ще напредват.
Китайските автомобилни марки са изправени пред повишени мита в САЩ от този месец, след като президентът на страната Джо Байдън обяви през май тарифи от 100% върху китайските електромобили.
Ли казва, че действията на ЕС и САЩ относно митата върху китайските електрически автомобили подчертават конкурентоспособността на Китай и предимствата на сектора ѝ.
"Политизирането на икономическото поведение обаче не е нито подходящо, нито полезно за здравословното развитие на индустрията в световен мащаб", подчертава той.