Редица домакинства бяха изненадани от високи декемврийски сметки за електроенергия. Реакциите в медии и социални мрежи оставиха усещането за извънредна ситуация. Има ли такава и как изглежда потреблението на електроенергия от крайните потребители у нас? Мислим ли за енергийната ефективност на дома си и какво ще се случи след очакваната либерализация на пазара на ток за домакинствата от 2026 г.? Това са част от акцентите в разговора с Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, в студиото на видео подкаста "Какво могат парите".

Всяка година водим един и същ разговор за консумацията и сметките за ток през зимата, посочи икономистът и отчете, че с рязкото застудяване този декември потреблението спрямо ноември се е повишило с 50-60%, като често потребителите не си дават сметка за промяната в своето поведение. В същото време статистиката за година по-рано не показва значително покачване.

Понижение на външната температура с 1 °C увеличава потреблението на енергия за отопление с около 10%, изчисляват експерти. У нас 50% от домакинствата се отопляват на електричество, което е огромен дял, сравнено с останалите европейски страни, сподели гостът.

Бойлери, печки, хладилници са традиционно уредите с най-висока консумация на електроенергия. Ако търсим енергийна ефективност и добро управление на потреблението за дома, гостът съветва да обърнем внимание на личното си поведение и навици, на характеристиките на електроуредите, както и на сградната инсталация и изолация. Има редица програми за домакинства, които финансират инсталиране на фотоволтаични панели и системи за съхранение, посочи Калоян Стайков. Тепърва у нас навлиза и темата за т.нар. енергийни общности.

Експертът коментира предстоящата либерализация на цените на ток за домакинствата и изрази притеснение за липсата на визия как ще работи пазарът тогава.

  • Имат ли стимул домакинствата да мислят за енергийна ефективност?
  • Защо България се оказа нетен вносител на ток и трайна тенденция ли е това?
  • Как трябва да изглежда енергийният микс у нас, за да е конкурентно производството на електроенергия в България на свободния европейски пазар?

Гледайте и слушайте в интервюто с Калоян Стайков: