Над 1 млрд. лева могат да влязат в българската икономика до 2026 г. през проекти, подкрепени от Българската банка за развитие. Това каза Деляна Иванова, председател на Надзорния съвет на банката. В студиото на бизнес подкаста "Какво могат парите" тя очерта новите приоритети пред финансовата институция за следващите 3 години.

Ролята на банките за развитие е да насърчават развитието на нишови пазари, да подкрепят държавни и европейски политики, да служат като инструмент за развитието на икономиката и просперитета на обществото. Досега фокусът на ББР беше подпомагането на малки и средни предприятия, докато в новата стратегия за 2024-2026 г. акцентът е поставен много по-силно върху подкрепата на държавата в публичните й политики, сподели гостът. Това включва теми като реиндустриализация, зелен преход и декарбонизация, иновации и дигитализация. Като приоритетни сектори, към които ще бъдат насочени програмите и инициативите на ББР, г-жа Иванова очерта енергетиката, военно-промишления комплекс, експорта, развитието на транспортна и комуникационна инфраструктура, здравна и социална инфраструктура.

Преодоляването на регионалните икономически дисбаланси в страната е едно от големите предизвикателства пред държавната политика в следващите години и ББР ще има важна роля в този процес, каза Деляна Иванова. Банката ще работи за насърчаване на развитието на нови индустриални паркове у нас, като вече може да се похвали с първото подписано споразумение и заявен интерес за финансиране на още 5 проекта, като това е само началото на тази приоритетна линия.

Индустриалният парк подпомага както реиндустриализацията, така и намаляването на неравенствата в регионите. Той осигурява логистичната свързаност (път, вода, ток), така че когато дойде инвеститорът, той да може да започне своята работа веднага, посочи председателят на Надзорния съвет на ББР. Ако искаме да привличаме и задържаме инвеститори в България, трябва да създадем условия да изберат и да останат тук, категорична е тя. Това може да се случи през изграждане на модерна инфраструктура, каквото по своята същност представляват индустриалните паркове, но също и с осигуряването на квалифицирана работна ръка.

Деляна Иванова сподели детайли около първия проект, чието изграждане с подкрепата на ББР стартира - в Свищов. Той се очаква да е готов през 2026 г. и вече има заявен инвеститорски интерес към него на обща стойност от над 150 млн. евро.

Свищов е прекрасен пример за подходяща локация за такъв парк - сравнително малка община, наличието на образователен капацитет през висшето учебно заведение там. В допълнение на индустриалната част очакваме развитие на съпътстващата градска инфраструктура като ново жилищно строителство, търговски площи, развлекателни центрове и пр., което ще даде допълнителна добавена стойност за икономиката в региона, каза още гостът.

Деляна Иванова разказа също за съвместния проект на банката с ЕСО, насочен към изграждането на съоръжения за въглеродно неутрални енергийни източници на публични сгради. Това за крайните ползватели означава гарантирано намаляване на стойността на ползваната електроенергия, намаляване на въглеродния отпечатък и възможност за допълнителни приходи, в случай че съоръженията произвеждат повече енергия от необходимата за собствени нужди, сподели тя.

Мерките, насочени към декарбонизация и преход към зелена икономика, не са отделна вертикала в стратегията на ББР, а хоризонтална линия, която следваме във всички области на финансиране, подчерта събеседникът. Във всеки проект ние съблюдаваме зеления елемент и изискванията по отношение на намаляване на въглеродния отпечатък.

По отношение на енергийния сектор фокусът на банката за развитие през новата стратегия ще бъдат големи инфраструктурни проекти проекти като вертикална газова връзка, рехабилитация и изграждане на ядрени мощности, ремонт на ПАВЕЦ Чаира. Естествено е с оглед на ролята и функцията на ББР да участваме в такива стратегически проекти, още повече че лихвите, които ще бъдат получени от банката при това финансиране, ще останат като ресурс, който да рециклираме към подкрепа на малки и средни предприятия, даде пример г-жа Иванова.

Не на последно място, банката ще оказва съдействие на компании-бенефициенти при реализацията на проекти по европейски програми, по Плана за възстановяване и устойчивост и по изпълнение на националната капиталова програма, каза тя. ББР има готовност както да предоставя мостово финансиране, така и да надгражда финансиране. По този начин от една страна ще може да предостави необходимия ресурс за изпълнение на проектите навреме, а, от друга, ще бъде в помощ на обществения интерес, осигурявайки допълнителен контрол по това изпълнение чрез мониторинга по изразходване на средствата.

Гледайте цялото интервю в Dir.bg и Spotify.