Европейските цени на газа скочиха заради страхове от пълно спиране на потоците от Русия
Непланиран ремонт вади временно от строя "Северен поток 1", Има риск пред снабдяването с газ и на Германия, и на други страни
Цените на природния газ в Европа скочиха в понеделник, след като руският държавен енергиен гигант Газпром заяви, че ще затвори най-голямoто "парче" от газовата инфраструктура в Европа за три дни от края на август.
Газови потоци
- Росен Христов: Вече е неизбежно да не преговаряме с "Газпром", ще бъдат тежки преговори
- Слабите продажби може да намалят добива на газ от "Газпром" до исторически минимум
- Саудитски милиардер инвестирал през февруари $500 млн. в "Газпром", "Лукойл" и "Роснефт"
- "Газпром" гори собствения си газ на входа на "Северен поток-1"
- Siemens обвини "Газпром" в лъжа за премеждията на турбината
Внезапно обявените ремонтни работи по газопровода "Северен поток 1", който тръгва от Русия и стига до Германия през Балтийско море, задълбочават газовия спор между Москва и Европейския съюз и изострят както риска от рецесия в европейските икономики, така и от недостиг на енергия през зимата.
Цената на газа за първия месец в нидерландския хъб TTF, европейския еталон за търговия с природен газ, скочи с 19% в понеделник, достигайки 291,5 евро (291,9 долара) за мегаватчас, съобщи CNBC.
Миналия петък контрактите приключи при рекордно високи нива от 244,55 евро за мегаватчас, регистрирайки петото поредно седмично увеличение.
Газпром заяви същия ден, че преустановяването на експлоатацията се налага поради необходимостта от обслужване на единствения останал компресор на тръбопровода. Потоците газ по газопровода "Северен поток 1" ще бъдат преустановени за три дни - от 31 август до 2 септември.
Газпром отбеляза, че след поддръжката преносът на газ ще бъде възобновен с обем от 33 милиона кубически метра на ден, "при условие че не бъдат установени неизправности".
Съобщението за временното спиране на преноса на газ идва в момент, в който европейските правителства се стремят да запълнят подземните хранилища, за да могат да поддържат домовете топли през следващите месеци.
През последния месец Русия драстично намали доставките на природен газ за Европа, като количествата, пренасяни през "Северен поток 1" постоянно падаха - през 40% до 20% от капацитета в момента.
Западът обвинява Русия, че ограничава енергийните доставки, за да повиши цените в отговор на санкциите, наложени след нахлуването на Москва в Украйна. Русия отрича това, като обвинява на свой ред Запада заради санкциите и различни технически проблеми, като перипетиите с турбината на Сименс, която беше на ремонт в Канада.
Германия обаче смята намаляването на доставките за политическа маневра, предназначена да посее несигурност в целия блок и да повиши цените на енергията на фона на атаката на Кремъл срещу Украйна.
Два сериозни риска
Доскоро Германия купуваше повече от половината газ от Русия. А правителството на най-голямата икономика в Европа сега се бори да осигури доставките на газ през зимата на фона на нарастващите страхове, че Москва скоро може напълно да затвори крановете.
Нещо повече, устремът на Европа да спести достатъчно газ идва във време на стремително покачване на цените. Ръстът на разходите за енергия увеличава сметките на домакинствата, повишава инфлацията до най-високите й нива от десетилетия и намалява покупателната способност на хората.
Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg Bank, каза, че последният анонс на Газпром е очевиден опит да се използва зависимостта на Европа от руския газ.
"Само по себе си, краткосрочното затваряне на тръбопровода не би имало голямо влияние; Русия така или иначе намали износа си на газ през "Северен поток 1" до 20% от капацитета от 27 юли", каза Шмидинг, цитиран от CNBC.
"Но това води до два сериозни риска: (1) Русия може впоследствие да обяви, че не може да отвори отново тръбопровода поради "технически проблем", който може да бъде решен само ако санкциите на Запада бъдат вдигнати, и (2) Русия може също да затвори по-късно и другите си тръбопроводи към Европа."
Маршрутът на "Северен поток 1" и връзката му с газопроводите "Опал" и НЕЛ (North European Natural Gas Pipeline - NEL)
Карта: УикипедияШмидинг каза още, че по-високите цени за още по-оскъдните газови доставки ще "утежнят сериозната рецесия, в която Европа вече изпада" и предупреди, че незабавно по-нататъшно намаляване на руските потоци ще повиши вероятността Германия да се сблъска с недостиг през зимата.
Междувременно Reuters съобщи, че операторът на украинската газопреносна система е уверил, заедно с полската газопроводна система имат капацитета да доставят руски газ в Европа и да компенсират спирането на "Северен поток 1".
Газпром не е отговорил на запитване за коментар дали ще увеличи износа на газ по други маршрути, съобщи агенцията.