Зимата вече по-рядко ни носи сняг и студ, но продължава да води със себе сериозни здравословни предизвикателства за жителите на София, а и на други български градове. Причината - замърсяването на въздуха, предизвикано от отоплението с твърдо гориво като въглища и дърва. От януари 2025 година обаче, Столична община предприема важна стъпка, като въвежда зона с ниски емисии за битово отопление. Целта? Да се замени старото, замърсяващо оборудване с екологични и модерни алтернативи. 

Тази програма вече оказва значително въздействие върху качеството на живот на много домакинства, а ново изследване от "Алфа Рисърч" показва, че удовлетворението от подмяната на уредите е високо. Но въпросът остава: как да убедим повече хора да се включат в следващите етапи?

Удовлетворение и ползи за участвалите в програмата

Проучването, обхващащо 100 домакинства, заменили старите си отоплителни уреди, разкрива, че 97% от тях са доволни от участието в програмата (фиг. 1). Тези високи нива на удовлетворение се дължат на осезаемите ползи, които новите отоплителни системи носят. Повече от половината участници (60%) са преминали към климатици, които осигуряват значително подобрение на ежедневния комфорт. На второ място се нареждат отоплителните уреди на пелети (30%), а 10% от домакинствата са предпочели газовите системи. 

Графика: 3E news

Данните показват и подобрения в ефективността на отоплението. Средният брой отоплявани помещения в домакинствата се е увеличил от 3,06 на 3,29. Това е пряко свързано с възможността да се поддържа равномерна температура във всички обитавани помещения, което 76% от анкетираните потвърждават като значително подобрение. Също така, 94% посочват, че новите уреди са много по-лесни за обслужване в сравнение със старите печки на твърдо гориво. Така домакинствата отчитат не само по-добър комфорт, но и намаляване на физическите усилия и време, необходимо за поддръжка на отоплението. Все пак, проучването отбелязва, че част от домакинствата (33%) не са изпитали намаление в разходите за отопление, което подчертава нуждата от допълнителна подкрепа и разяснения за икономическите ползи от програмата.

Бариери пред включването в програмата

Паралелното проучване, проведено сред 300 домакинства, които все още не са включени в програмата, разкрива сериозни бариери пред участието. Въпреки че 74% от респондентите изразяват готовност да се включат, липсата на информация и доверие е основна пречка. Над половината от домакинствата не са запознати с предстоящата забрана за използване на твърди горива, а 77% не знаят за наличието на възможност за подаване на предварителни заявления по програмата. Повечето потенциални участници в програмата научават за нея предимно от неофициални източници като съседи, приятели и роднини (63%, фиг.2), докато ролята на официални канали като общината и медиите остава значително по-слаба, което допринася за ниската информираност и разпространението на непълна или грешна информация. От техническа гледна точка, за домакинствата, които все още се отопляват изцяло на твърдо гориво, климатикът е предпочитаният алтернативен уред (70%). Важно е да се отбележи обаче, че повишаването на информираността води до по-голямо разнообразие в избора на уреди, което още веднъж подчертава значението на добре организирана комуникационна кампания. 

Графика: 3E news

Социално-демографски профил

Резултатите показват ясно разделение според образованието и доходите на потенциалните участници. Най-малко информирани са домакинствата с ниски доходи, живеещи в крайни квартали на София, както и пенсионерите и безработните. 68% от тях изразяват притеснения, че новите уреди могат да увеличат разходите им за отопление, а 76% заявяват, че не могат да си позволят съфинансиране за подмяна на уреди, в случай, че някога се наложи такова.

От друга страна, по-заможните домакинства, които вече използват съвременни уреди като климатици в допълнение на камини с декоративно предназначение, са сравнително по-информирани за програмата. Въпреки това, 21% от тях са скептични, че забраната за твърди горива ще бъде наложена в действителност, което намалява готовността им да предприемат стъпки за подмяна.

Анализ на нуждите на домакинствата

Сегментационният анализ на "Алфа Рисърч" диференцира четири основни групи сред потенциалните участници:

1. Прагматични и заинтересовани (35%): Това са хора, които виждат ползи от програмата, но изчакват по-ясна информация и улеснения в процеса на кандидатстване. Те обаче са вече разочаровани от забавянето - затова и програмата трябва да стартира възможно най-скоро.

2. Слабо информирани и уязвими (28%): Най-голямата бариера пред тази група е страхът от увеличение на сметките, а липсата на информация допълнително ги демотивира. Над 82% от тази група отказват и да помислят за съфинансиране, което налага използването на настоящата програма, която все още покрива всички разходи за домакинствата.

3. Домакинства с алтернативни източници на отопление и висок комфорт (20%): Те вече използват екологични отоплителни решения и не усещат натиск за промяна, но трябва да бъдат информирани за рисковете от евентуални санкции при неспазване на забраната.

4. Отказващи участие (17%): Тази група е най-скептична както към забраните, така и към самата програма, като 63% заявяват, че не очакват никакви ползи от включването. За промяната на тези нагласи е необходима работеща комбинация от реални санкции и стимули за подмяна на уредите, както и много работа по места.

В този контекст, преодоляването на бариерите за участие изисква не само по-добра информираност, но и целенасочена подкрепа според профила на домакинствата. За слабо информираните и уязвимите групи трябва да се акцентира върху напълно финансираните опции и директната подкрепа за кандидатстване, докато по-заможните домакинства ще реагират на ясни послания за регулаторни изисквания, здравни ползи и дългосрочни икономии. За всички обаче предвидимостта, ясните технически и финансови параметри на подмяната на уредите, спазването на сроковете от страна на общината и подкрепата от районните администрации при кандидатстването ще са от решаващо значение.

Защо е важно да се включат повече домакинства?

Участието на повече домакинства в програмата за подмяна на старите отоплителни уреди с модерни и екологични алтернативи има критично значение както за отделните семейства, така и за цялата общност. От здравословна гледна точка, отоплението с твърдо гориво е основен източник на замърсяване с фини прахови частици, които проникват в белите дробове и причиняват сериозни заболявания като астма, хроничен бронхит и сърдечно-съдови проблеми. За най-уязвимите групи - пенсионери, деца и хора с хронични заболявания - чистият въздух не е само предимство, а необходимост. Социалните ползи също не са за подценяване: за хората с ниски доходи, това означава по-топъл дом, по-малко физически усилия за осигуряване на гориво, намаляване на риска от болести, свързани със студените жилища. За всички останали, включването на повече домакинства в програмата ще донесе по-чист въздух, по-малко респираторни заболявания и по-добро качество на живот. Освен инвестиция в здраве, това е и нашата грижа за децата на София, които трябва да живеят в по-чиста и безопасна среда. 

Графика: 3E news

Какво предстои?

От 1 януари 2025 г. в София ще бъде въведена зона за ниски емисии за битово отопление, която ще обхване 1660 домакинства в кварталите "Средец", "Красно село", "Изгрев", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". В рамките на тази зона ще бъде забранено използването на отоплителни уреди на твърдо гориво, като след 2029 г. мярката ще обхване всички столични райони. Домакинствата, засегнати от забраната, вече могат да заявят интерес за участие в програмата за безплатна подмяна на старите отоплителни уреди, като попълнят предварително заявление ТУК>>. Знаем и че понякога тези домакинства имат нужда от помощ - а ако помогнем дори на едно, ползите са за всички нас.