Прекратяването на разследването, което Европейската комисия извършваше и липсата на установени нарушения е добър сигнал по отношение на това, че българските енергийни дружества изпълняват своите задължения стриктно спрямо европейското и националното законодателство. Това каза енергийният министър Владимир Малинов във връзка решението на антимонополната дирекция на ЕК да прекрати разследането по сключените между "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" и турската държавна енергийна компания "Боташ" споразумения със заключението, че не нарушават конкуренцията.

Този акт на ЕК е още едно потвърждение за законосъобразната рамка, в която работят и двете дружества, отбеляза Малинов, цитиран от БТА.

Министърът уточни в отговор на въпрос, че това няма да спре опитите на българската страна за предоговаряне на условията по договора с "Боташ". Като правитeлство изпълняваме решението на Народното събрание, с което съм натоварен да предоговоря условията по съществуващото споразумение, така че този процес ще продължи и оттук нататък, категоричен е Малинов.

В края на април т.г. Народното събрание задължи министъра на енергетиката да бъде предоговорен споразмението с "Боташ", което е за срок от 13 години и предвижда България да плати по него повече от 2,2 млрд. долара. Според договора, страната ни е длъжна всеки ден да плаща по 500 000 долара за достъп и пренос на газ през турската газова система, независимо дали пренася количества или не.

Какво опитва да предоговори българската страна

Пред БНТ, в предаването "Денят започва с Георги Любенов" на 15 декември, Малинов каза, че през последните 6 месеца "Булгаргаз" не плаща таксите към "Боташ". "Получаваме разбиране от турска страна, защото не си търсят парите. Има договорка на политическо ниво и разбиране от турския ми колега", уточни Малинов, цитиран от "Сега".

Министърът отбеляза, че в резултат на преговорите, които се водят от лятото, е избрана швейцарска компания за арбитър между "Булгаргаз" и "Боташ". Едно от предложенията е да се намали капацитетът на доставяния от "Боташ" природен газ.

"Отправено е предложение от "Булгаргаз" за намаляване на количествата капацитет, за намаляване на таксата, за разделянето ѝ на постоянна и променлива - постоянни разходи, които да бъдат плащани, и други, които да бъдат заплащани само при ползване на услугата", поясни Малинов.

Транзитът на руски газ

На въпрос за транзита на руски газ след Нова година (към Сърбия и Унгария), енергийният министър потвърди днес, че за декември "Булгартрансгаз" е получил всички необходими плащания, така че предоставя услугата по пренос на природен газ. Дружеството ще продължи да изпълнява своите договорни задължения стриктно и с необходимото качество, така че е функция на контрагентите на "Булгартрансгаз" да осигурят изпълнение на техния ангажимент - извършването на съответните плащания в срок и в договорения размер, каза министър Малинов.

Усложнения се появиха във връзка със санкциите, с които САЩ натовариха "Газпромбанк", през която се извършваха разплащанията (включително за преноса през България).

"Газпромбанк": санкции, изключения, указ на Путин >>

Унгария и Турция обявиха, че са получили изключения от санкциите при плащания по доставки на природен газ. А президентът на Русия Владимир Путин разреши с указ, издаден в деня преди задействането на санкциите (20 декември), на чужди субекти да плащат с рубли за доставения им руски газ по сметки на доставчика в други банки. Изключението, което Путин прави, е до 1 април 2025 г.