Сделката с МЕРКОСУР отваря поле за френско-германски сблъсък на върха в ЕС
Урсула фон дер Лайен вижда тъчдаун в Латинска Америка, но в Европа има и друга гледна точка
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и нейният комисар по търговията Марош Шефчович са в Уругвай за приключване на преговорите по търговската сделка с най-голямото междудържавно обединение в Южна Америка - МЕРКОСУР. В него влизат Аржентина, Бразилия, Парагвай, Уругвай и Венецуела, а асоциирани членове са Чили, Боливия, Колумбия, Еквадор и Перу.
Още по темата
- Зърнопроизводителите алармират за рисковете от споразумението между ЕС и Меркосур
- Срещу сделката с Меркосур: Белгийски земеделци блокираха границите с Германия и Франция
- В Полша започнаха общонационални протести срещу сделката ЕС-Меркосур
- Франция опитва да блокира договора ЕС-Меркосур
- "Крави срещу коли": Фермерите се вдигат на крак, ЕС и Меркосур са на финала пред сделка
Общото население на страните от МЕРКОСУР е 250 милиона души, генериращи повече от 75% от общия БВП на континента.
Преговорите за сделката ЕС-МЕРКОСУР, започнали през 1999 г., доведоха до първо "политическо споразумение" през 2019 г. Ратифицирането му от държавите членки обаче беше отложено поради масовото недоволство на земеделските производители в Европа и продължаващите опасения относно несъответствията в екологичните стандарти между ЕС и южноамериканския блок.
Споразумението има за цел да създаде една от най-големите зони за свободна търговия в света, премахвайки тарифите за ключови експортни индустрии на ЕС, като автомобили, машини, химикали и фармацевтични продукти.
Според данни на Комисията, сделката ще премахне вносните мита за 91% от износа на ЕС за страните от МЕРКОСУР, както и за 92% от износа на Меркосур за ЕС.
В агрохранителния сектор споразумението постепенно ще премахне 93% от тарифите за износ на ЕС за страните от МЕРКОСУР, включително за вино, спиртни напитки, зехтин и консервирани праскови, като същевременно ще либерализира 82% от вноса на селскостопански продукти.
"Тъчдаун в Латинска Америка. Финалната линия на споразумението между ЕС и Меркосур е на лице. Нека работим, нека го преминем. Имаме шанса да създадем пазар от 700 милиона души. Най-голямото търговско и инвестиционно партньорство, което светът някога е виждал. И двата региона ще имат полза", написа Урсула фон дер Лайен в публикация в социалната мрежа "Екс".
Touchdown in Latin America
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 5, 2024
The finish line of the EU-Mercosur agreement is in sight.
Let’s work, let’s cross it.
We have the chance to create a market of 700 million people.
The largest trade and investment partnership the world has ever seen.
Both regions will benefit.
Настроенията около сделката обаче оформят френско-германски сблъсък. Ако ескалира, той може да постави под въпрос ролята на изпълнителната власт на ЕС като водещ преговарящ в търговските споразумения от името на 27-те държави членки и по-широкото функциониране на единния пазар на блока, обхващащ 450 милиона души.
С договора Урсула фон дер Лайен надделява над гневните възражения на Франция, където цялата политическа класа е обединена срещу сделката. Падането на правителството на Мишел Барние - най-краткотрайното в историята на Петата република, лиши Париж от властта да спре сделката.
Междувременно Берлин засили лобирането си пред фон дер Лайен - която самата е германка, за сключване на споразумението. Министърът на външните работи Аналена Баербок се срещна с ръководителя на Комисията, за да настоява сделката да бъде подписана тази седмица.
Критиците на споразумението, включително и правителството на Полша, а неофициално още Австрия и Нидерландия, предупреждават за увеличен внос на евтини храни от Южна Америка, което според тях създава нелоялна конкуренция за европейските земеделски производители поради разликите в екологичните стандарти.
В опит да успокои опасенията, през 2019 г. Комисията предложи пакет за финансова подкрепа до 1 милиард евро в случай на пазарни смущения. Фон дер Лайен обаче не спомена този пакет по време на пресконференцията в петък.