Путин заяви на Фицо, че Русия е готова да продължи да доставя газ на запад
Словашкият премиер стигна до "извора", до Кремъл, но Украйна е непреклонна - транзитът спира на 31 декември
Руският президент Владимир Путин потвърди готовността на Руската федерация да продължи да доставя газ на запад и в Словакия, което е практически невъзможно след 1 януари 2025 г. като се има предвид позицията на украинския президент. Това каза словашкият премиер Роберт Фицо.
Газови потоци
- Фицо не успя да пречупи Шмигал: Руски газ няма да минава през Украйна от 1 януари
- Словакия увеличи доставките от "Газпром", а Австрия - от Словакия
- Малинов увери Австрия, че можем непрекъснато да я захранваме с природен газ
- "Булгартрансгаз" е получил в пълен размер плащанията за пренос за декември
- Германия отмени спорна такса за съседните страни за съхранение на природен газ в хранилищата
Президентът на Русия се срещна вчера със словашкия премиер, за да обсъди доставките на газ. Това посещение е първата лична среща между Путин и Фицо от осем години насам. И третото посещение на лидер на държава от ЕС в Москва от февруари 2022 г. след австрийския канцлер Карл Нехамер (11 април 2022 г.) и унгарският премиер Виктор Орбан (5 юли 2024 г.).
През лятото Украйна обяви, че няма да поднови след края на годината договора с Москва за транзита на руски газ за Европа. На няколко пъти тази позиция беще потвърдена от президентаЗеленски, последно преди дни с добавката, че транспортът може да продължи, но за него да се плаща след войната, за да не се захранва финансово военната машина на Путин.
Руският природен газ все още се доставя до някои европейски държави, включително Словакия, през Украйна по силата на петгодишно споразумение, подписано преди войната.
Миналия месец Словакия подписа краткосрочен пилотен договор за закупуване на природен газ от Азербайджан, а по-рано тази година сключи сделка за внос на американски втечнен природен газ (ВПГ) по газопровод от Полша, отбеляза "Гардиън", цитиран от БТА. Страната може да получава газ и по австрийската, унгарската и чешката мрежа, което позволява внос от Германия наред с други потенциални доставчици.
Заплахата на Киев представлява сериозно предизвикателство за Словакия, която е една от трите държави от Европейския съюз, заедно с Унгария и Австрия, които са силно зависими от руския газ, транзитиран през Украйна, посочва британското издание.
От 2025 г. единственият път за пренос на газ с произход Русия (от "Газпром експорт") по тръбопроводи към европейски страни остава през Турция и България (към Сърбия, Унгария, Словакия, дори Австрия). Няма пречка за транспорта на руски втечнен природен газ и няколко европейски страни го доставят (Франция, Испания, Белгия).
Посещението на Фицо в Кремъл последва неговата среща със Зеленски в Брюксел в четвъртък, на която бяха обсъдени плановете на Киев да спре транзита на руски газ през територията си от началото на 2025 г. Фицо разговаря безуспешно по темата и с украинския премиер Денис Шмигал (на 16 декември). Сред разговора Шмигал каза, че Украйна е готова да пренася газ, но не с руски произход.
Преди да се срещне с Путин Фицо разкритикува плановете на Украйна да прекрати транзита на газ през своя територия, като попита защо тя има "правото да накърнява икономическите национални интереси" на държава членка на ЕС. Той също така отхвърли твърденията на Киев, че Словакия печели около 500 млн. долара годишно от търговията с по-евтин руски газ, част от който след това се транзитира за съседна Чехия, писа "Файненшъл таймс".
Politico написа, по твърдения на Фицо, че Зеленски му е предложил, ако гласува за членство в НАТО, да му предостави 500 милиона евро руски активи". Офертата дошла, след като словашкият премиер казал, че страната му може да загуби около 500 милиона евро от такси за транзит на газ годишно.
Позицията на Фицо е сходна с тази на премиера на съседна Унгария Виктор Орбан, който също посети Москва през юли тази година. Орбан заяви в събота, че планира да проведе допълнителни разговори с Москва и Киев, за да помогне за запазването на газовите потоци, като заяви пред журналисти, че Будапеща "опитва трика" газът да бъде преетикетиран като унгарски по времето, когато влиза на територията на Украйна.
Плановете на Орбан включват унгарски или други компании от ЕС да купуват руския газ директно на украинско-руската граница и след това да плащат на Киев транзитната такса. Нито Брюксел, нито Киев обаче са одобрили предложението.
Говорител на Европейската комисия заяви, че ЕК не е заинтересована да продължи транзита руски газ през Украйна. "ЕК не подкрепя каквито и да е дискусии за удължаване на договора, нито други решения за поддържането на транзитните потоци и не участва в никакви преговори", отбеляза говорителят.