Вече е неизбежно да не преговаряме с "Газпром", но това ще бъдат много тежки преговори. Това съобщи на брифинг служебният министър на енергетиката Росен Христов, след като се състоя заседание на кризисния щаб по енергетика.

Христов коментира че "на практика вече е невъзможно да не се преговаря с "Газпром" за възобновяване на доставките от Русия". Според него разликата в цената на газа по него е "драстично по-ниска" от останалите, няколко пъти.

"Ако искаме да направим микс до 250 лв. за мегаватчас, без "Газпром" е на практика невъзможно", подчерта Христов. Той обясни, че от май до август кабинетът "Петков" не е направил нищо да осигури слотове за американския втечнен газ, въпреки че договорката е била още от пролетта.

"Аз не мога да разбера предишното правителство и предишното ръководство на "Булгаргаз" какво са правили от април месец до сега. От май месец до сега ние нямаме резервирани слотове. Офертата изтичаше на 19-и, ние постъпихме на 3 август. Тоест, за 2 седмици трябваше да организираме слотове - нещо, което те не са направили от май месец до август. Защо това е така, не мога да ви кажа, но за мен това е абсолютна безотговорност, ако не и незаконни действия. Още повече - не само, че не са правили усилия за решаване на газовата криза от април месец, но проблемът е маскиран, докато накрая целият балон не се пукне и се види, че нямаме нито количества, нито имаме количества на някаква цена, която бизнесът може да си позволи да си купи", заяви министърът на енергетиката.

По думите му предишното правителство е направило всичко възможно преговорите оттук нататък с "Газпром" да са "много трудни - почти невъзможни".

"Изгонихме всички дипломати, прекратихме всякаква комуникация, така че ситуацията изобщо не е розова. Ние очевидно ще трябва да се обърнем към тях, нито очакваме лесни, нито бързи преговори, нито кой-знае какъв резултат при все опита ни. За разлика от предишния министър, аз не съм продавал телефони, преди да стана министър на енергетиката", допълни Христов по адрес на предшественика си от кабинета на четворната коалиция. 

"Не си правете илюзията, че единственото, което трябва да направим, е да пратим мейл и доставките да тръгнат на супер ниска цена", категоричен беше той.

"Нещата с тях ще бъдат подновени при необходимост. След като миналата седмица успяхме да осигурим доставката само на един танкер, а днес бизнесът беше абсолютно категоричен, че ценовите нива са неприемливи, "Газпром експорт" става абсолютно валидна опция, с която започваме да преговаряме. Аз никога не съм ги изхвърлял от списъка. По всички възможни варианти ние сме подготвили стратегия, така че, когато се наложи, да започнем веднага преговори", коментира министър Христов.

Христов посочи и че преговорите за азерски газ също ще бъдат трудни, "защото колегите от Азербайджан са скептично настроени, понеже правителството на Кирил Петков е коментирало цени, с което е нарушило търговската тайна".

На въпрос защо не се закупи слот на Ревитуса, при положение че гръцката страна разшири с 50%, той заяви, че слотовете отдавна са планирани и разпродадени. След няколко седмици се очакват нови търгове за слотовете на Ревитуса, но те ще са за 2023 г.

"Каквито и доставки да искаме да осигурим, те трябва да бъдат заплатени. Оттук нататък трябва да работим върху следващата задача и тя е да осигурим необходимите количества газ за населението и бизнеса на добри и поносими цени. За септември има осигурени количества газ, от октомври нататък няма такива", коментира транспортният министър Христо Алексиев.

Според него е изгубено много време, през което реално нищо не е правено.

"Проблемите, които са натрупани, са наистина много. Първоначално беше необходимо щабът да събере информация, за да можем да преминем към реални стъпки и решения. Започнахме да работим първо по въпроса с интерконектора с Гърция", посочи транспортният министър.

По думите на Алексиев "Булгаргаз" трябва да бъде стабилизиран.

"Газ, осигурен на каквато и да е цена, не върши работа на бизнеса и на населението. Няма как да има компенсации в момента, защото няма действащо Народно събрание", категоричен беше министърът.

Снимка: БТА

Количествата газ са осигурени частично за септември, но недостатъчно за октомври, потвърди и служебният министър на енергетиката Росен Христов. Той също отбеляза, че има проблем с "Булгаргаз".

"Топлофикация София" дължи стотици милиони на "Булгаргаз" и няма вариант това да приключи при сегашния начин на управление, напротив, очаква се да растат с 300 милиона на месец. Относно "Топлофикация София" създаваме работна група от финансови и технически експерти, за да намерим кардинално различно решение на въпроса, тоест пълно реструктуриране на "Топлофикация София", каза Христов и допълни, че интерконекторът с Гърция е бил оставен без контрол в предишното правителство.

Снимка: БТА

"Газ на каквато и да е цена има в изобилие, търси се оптимална цена. Количествата газ са осигурени за септември. От тук нататък спираме да гоним топката и започваме да оптимизираме. Газ на каквато и да е цена има, но тя е такава, че предприятията биха затворили. Фокусът е системни доставки на оптимална цена. Интерконекторът с Гърция на практика сме го взели на ръчна. Получихме линеен график за интерконектора за предоставяне на документи и завършване на останалите строителни дейности. Поети са ангажименти, включително и пред президента Румен Радев, че интерконекторът ще бъде пуснат от 1 октомври", поясни министърът на енергетиката.

Относно офертата за танкерите с втечнен газ Христов обясни, че е приет само един заради липсата на свободен слот, и изрази надежда, че с следващите 2 седмици ще има успех в договарянето на нови количества азерски газ.

Снимка: БТА

"Тези преговори ще бъдат изключително важни и надявам се през следващите седмици да постигнем успех в това направление. Има индикации от турски компании, че проявяват интерес за доставки на тръбен газ в България. Очаквам тази седмица потвърждение и веднага започваме преговори с тези компании", посочи Христов.

Служебният министър на енергетиката потвърди, че само един от танкерите с втечнен газ ще бъде доставен на страната ни, като той ще бъде разтоварен в Турция, за което вече има и осигурен слот.

"Нямаме алтернатива на договора с "Газпром" по отношение на цената. Ние не приемаме да плащаме по 180 млн. Можем да спестяваме по 180 млн. на месец", коментира и Председателят на УС на АИКБ Васил Велев. 

Снимка: БТА

"Ние направихме сметки с данните, които разполагаме, и смятаме, че 200 лв. на мегаватчас е постижимо, а 250 лв е пределна цена и трябва да се търсят възможности за компенсиране", отбеляза Велев и обясни, че  200 лв. е простимо при реактивиране на доставки от "Газпром Експорт".

Синдикатите настояват да се гарантира доставка на възможно най-евтиния газ. "Във връзка с цената на тока - искаме да се настоява пред ЕК да имаме право като държава да ограничим износа си на ток", заяви Ваня Григорова, икономически съветник на президента на КТ "Подкрепа.

Според Григорова България може да обезпечи нуждите си от електроенергия, ако не изнася всичко и ако не всичко се търгува на борсите.

Снимка: БТА

"Това, което беше чуто от страна на бизнеса е, че при цена от над 250 лв за цена на газа означава затваряне на предприятия. Напомням, че България е с най-високите нива на енергийна бедност в целия ЕС, а все още нямаме разработена дефиниция за "енергийно бедни" граждани, така че те да могат да бъдат подпомагани не с целеви помощи за отопление, а за редовните месечни плащания за електричество и газ. Това, което стана ясно е, че дори за компенсациите за бизнеса вече трудно се намират средства за компенсация", каза Григорова.