"Комерсант" пише, че руската компания НОВАТЕК (NOVATEK) е получила съгласието на президента Владимир Путин "Шел" (Shell) да получи цялата сума от 94,8 милиарда рубли (1,197 милиарда долара) за нейния дял в проекта "Сахалин-2" и успя да изтегли тези пари от Русия. NOVATEK ще купи дял от Shell и вече е подал заявление до правителството. Руските власти щяха да одитират "Сахалин-2", подозирайки Shell в нанасяне на щети на проекта и планирайки да намалят размера на плащането с размера на щетите. Но, според NOVATEK, установените щети могат да бъдат покрити от дивидентите, дължими на Shell от участие в "Сахалин-2" за 2021 г., които тя не е получила в пълен размер. Автори на статията в руското издание са Татяна Дятел и  Дмитрий Козлов.

Ръководителят на НОВАТЕК Леонид Михелсон предложи на руския президент Владимир Путин да разреши прехвърлянето на средствата, които Shell може да получи от продажбата на 27,5% от проекта "Сахалин-2", в своя чуждестранна сметка. Сега, въз основа на президентския указ от 30 юни 2022 г., Shell може да получава пари само по сметка тип "C" в Русия, където ще останат блокирани. НОВАТЕК ще придобие дял от Shell: на 6 март Комерсант писа, че компанията е подала заявление до правителството.

Припомняме, че най-общо схемата е следната: в специална сметка от тип "C" в руска кредитна институция/централен депозитар на името на чужд кредитор или номинално лице се кредитират рубли в размер, еквивалентен на стойността на задълженията в чуждестранна валута по официалния обменен курс на Централната банка към датата на плащането "за последващо прехвърляне на притежатели на ценни книжа, които са чуждестранни кредитори".

Според източници на "Комерсант" призивът на ръководителя на НОВАТЕК да се позволи на Shell да получи пари има за цел "минимизиране на рисковете за оперативната дейност и експортните доставки на въглеводороди от проекта". Владимир Путин, според тях, е написал под искането: "Съгласен съм".

"Комерсант" отбелязва, че "НОВАТЕК не отговорил на въпросите на изданието, а "Газпром" е отказал коментар.

"Сахалин-2" е проект за разработване на находищата Пилтун-Астохское и Лунское в шелфа на Сахалин, стартирал от 1994 г. по силата на споразумение за разпределение на продукцията. Първоначално акционери в проекта бяха "Газпром" (50%), японските компании "Мицуи" (Mitsui - 12,5%) и "Мицубиши" (Mitsubishi - 10%), както и Shell (27,5%). Нетната печалба на "Сахалин Енерджи" (Sakhalin Energy) - оператор на проекта, по Международните счетоводни стандарти през 2022 г. възлиза на $4 милиарда, а приходите - $9,6 милиарда.

През лятото на 2022 г. Владимир Путин подписа указ, според който руската LLC Sakhalin Energy стана оператор на проекта вместо регистрираната на Бермудските острови Sakhalin Energy. Чуждестранните акционери трябваше да кандидатстват за дял в LLC в рамките на един месец. Mitsui и Mitsubishi се съгласиха с промяната на юрисдикцията и запазиха дяловете си. Shell отказа да участва в схемата, отписвайки своя дял от 1,6 милиарда долара по балансова стойност.

С президентски указ правителството трябва да продаде дела на Shell и да преведе парите по сметка тип "C". От тази сума обаче трябва да се приспадне размерът на щетите, които Shell предполагаемо е причинил на проекта. Правителството оцени дела на Shell в "Сахалин-2" на 94,8 милиарда рубли. (Това е сравнимо с оценката, извършена от Shell, отбелязва "Комерсант").

НОВАТЕК, както пише руското издание, смята, че недостатъците, открити при одита на проекта, "могат да бъдат отстранени в нормалния ход на дейността" на "Сахалин-2". За елиминирането им, според НОВАТЕК, могат да се използват дивидентите от "Сахалин-2" за 2021 г., които не са изплатени изцяло на Shell. През април 2022 г. Shell обяви, че е получила 165 милиона долара дивиденти за 2021 г. от "Сахалин-2". По-късно Shell оцени общия неизплатен дивидент на 1 милиард долара.

Одобреното от президента на Русия предложение на НОВАТЕК означава, че Shell ще може да получи всички средства за своя дял (94,8 милиарда рубли), както и евентуално част от неразпределените дивиденти за 2021 г., минус разходите за покриване на установените "недостатъци".

Министерството на финансите също не е отговорило на запитването на "Комерсант" относно решението за изплащане на средства на Shell и за проведения одит.

Фактът, че средствата са преведени, не означава автоматично, че те ще бъдат получени от Shell, отбелязва Николай Титов, адвокат на a.t.Legal. В случай на несъгласие с такова плащане, Shell може да прехвърли парите на специален депозит, където те ще останат до определяне на бъдещата им съдба (какъвто е режимът по сметката "C" - б.р.). "Освен това получаването на дивиденти не е равносилно на отказ от искове, свързани с продажбата на дял в бизнеса. Следователно рисковете от съдебни спорове в чужбина по инициатива на Shell все още са значителни", каза адвокатът.

Освен това фактът, че на Shell ще бъде изплатена стойността на дела й в "Сахалин Енерджи", не може недвусмислено да означава, че е невъзможно да се претендира за нетната печалба от проекта за 2021 г., коментира и Алексей Шаров, управляващ партньор на Averta Group. "В края на краищата през 2021 г. Shell все още беше пълноправен инвеститор в "Сахалин-2", също така тогава нямаше ограничителни мерки от Руската федерация. Миналата година компанията излезе с изявление, в което посочи, че ще продължи да се смята за акционер на "Сахалин Енерджи", обясни Шаров, смятайки претенциите на Shell към руската държава и компаниите, участващи в проекта, за "напълно възможни".

От друга страна, поясни адвокатът, не може да се изключи постигането на принципни споразумения между Русия и Shell за прекратяване на всички по-нататъшни спорове във връзка с изплащането на компанията на цената на нейния дял в "Сахалин-2".

Г-н Шаров отбелязва, че ако Shell все пак реши да заведе искове, компанията ще се сблъска с проблем за юрисдикцията на спора.

Споразумението за разпределение на продукцията по проекта "Сахалин-2" предвижда разглеждане на спорове в Стокхолмския арбитраж. Междувременно с указ на президента на Руската федерация от 30 юни 2022 г. изключителната юрисдикция на всички спорове беше прехвърлена на Московския арбитражен съд.

Според адвоката, Shell "едва ли ще се съгласи с това", а спорът за компетентността "може да се превърне в допълнителен фактор за забавяне на потенциалния процес, което би трябвало да мотивира страните да не донасят проблема в съда".