В планирането на публичните финанси е хубаво да се предвидят буфери, които да дадат сигурност, дори при негативни сценарии. Залагайки дефицит на ръба на допустимото - 3% - бюджетът няма място за маневри при непредвидени ситуации. Това каза Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика, в подкаста "Какво могат парите".

На 27 ноември ИПИ предстои да представи своя Алтернативен бюджет за 2024 г. Това е инициатива от 2003 г. насам, с която искаме да покажем, че с малко повече смелост и далновидност можем да имаме добра бизнес среда, ниски данъци и по-ефективни държавни разходи с балансиран бюджет и запазване на нивата на публичния дълг, сподели гостът.

По отношение на предвижданите промени в корпоративния данък за големи компании с над 750 млн. евро годишни приходи, г-н Богданов посочи, че България трудно може да се бори за промяна в европейската директива. Но в същото време е необходим обществен разговор и усилия страната ни да мисли за други данъчни мерки в областта на корпоративното облагане, така че да запазим своето конкурентно предимство.

Индустриалното производство в България е много зависимо от това, което се случва в останалите икономики на еврозоната, коментира още гостът. Индикациите за забавяне в Европа вече се усещат у нас, имаме спад на износа от април насам, но тепърва тези ефекти ще се задълбочават. Страната ни има шанс да тушира ефекта от влошаването на външната среда с ръст на вътрешното търсене и с инвестиции. Но за да се случи, трябва да има усилия в тази посока.

  • Да очакваме ли рецесия в Европа и какви са перспективите пред икономиките от еврозоната?
  • Какви реформи са необходими в публичния сектор?
  • Как изглежда регионалната карта на икономическо развитие на България?

Гледайте в интервюто с Лъчезар Богданов.