Доларът е стабилен в понеделник, докато еврото се движи близо до едномесечно дъно на фона на политическите сътресения в Европа, след изборите за Европейски парламент, а инвеститорите очакват нови данни за здравето на икономиката на САЩ.

Инвеститорите обмислят риска от финансова криза в сърцето на еврозоната, тъй като крайнодесните и левите партии набират скорост преди изненадващите предсрочни парламентарни избори във Франция, оказвайки натиск върху центристката администрация на президента Еманюел Макрон.

Дори след като френските финансови пазари претърпяха брутална разпродажба в края на миналата седмица, политиците на Европейската централна банка нямат планове да обсъждат спешни покупки на френски облигации, казаха пет независими източника пред Ройтерс.

Еврото се понижи с 0.19% до 1.07025 щатски долара, след като падна до най-ниското си ниво от 1 май насам до 1.06678 в петък. Общата валута регистрира и най-големия си седмичен спад от април с 0.88% миналата седмица.

Въпреки че политическите сътресения са отминаваща история за общата европейска валута, "тъй като еврото представлява около 57% от тежестта на индекса на щатския долар, спадът на еврото косвено е облагодетелствал долара", каза Мат Симпсън, старши пазарен анализатор в City Index.

Индексът на долара DXY, който измерва съотношението на зелените пари спрямо кошница от шестте основни валути (евро, швейцарски франк, японска йена, канадски долар, британски паунд и шведска крона), се повиши с 0.09%, след като за момент в петък достигна най-високата си стойност от 2 май насам. По-широкият WSJ Dollar Index, в който са включени 16 валути, нарасна с 0.08%.

Миналата седмица Федералният резерв (Фед - централната банка на САЩ) публикува актуализирани прогнози, които показват, че очакванията от всичките 19 централни банкери на САЩ е за едно намаление на лихвените проценти тази година.

Президентът на Федералния резерв на Минеаполис Нийл Кашкари каза в неделя, че е "разумна прогноза" да се очаква, че централната банка на САЩ ще намали лихвените проценти веднъж тази година, изчаквайки дори до декември, за да го направи.

Тази седмица се очакват основни икономически данни за САЩ, които ще помогнат за изясняване на перспективите за паричната политика на Фед. Данните за продажбите на дребно в САЩ във вторник и предварителните данни на PMI индекса (на производствената активност) в петък може да дадат важни послания за потреблението и икономическото здраве на щатската икономика.

Британският паунд спада с 0.14% до 1.2668 долара. Инфлационният натиск във Великобритания все още изглежда твърде горещ, за да може Централната банка на Англия да намали лихвите на заседанието си, насромено за 20 юни, като мнозинството от анкетираните от Ройтерс икономисти прогнозират, че първото намаление няма да дойде преди 1 август.

Японската йена спадна с 0.07% до 157.26 йени за долар, след като се обезцени до 158.26 йени, насочвайки се към най-голямата си загуба от началото на годината, до 160.25 йени, регистрирана на 29 април, което предизвика няколко интервенции на централната банка и правителството за изкупуване на дългови активи на обща стойност от 9.79 трилиона йени. Днешният спад на йената идва, след като централната банка на Япония (BoJ) наложи в петък съкращения на сумите за изкупуване на облигации. Гуверньорът Казуо Уеда каза, че няма да изключи повишаване на лихвените проценти през юли, тъй като слабостта на йената повишава разходите за внос. "Смисълът беше, че повишаването на лихвите и намаляването са две отделни неща", които BoJ ще реши дали да направи или не въз основа на различни критерии", каза Хироюки Мачида, директор за японските пазари в Australia & New Zealand Banking Group.

При стабилен долар стоковите валути остават под натиск. Австралийският и новозеландският долари, които са зависими и от търговията на двете страни с Китай, спаднаха съответно с 0.30% до 0.6595 щатски долара за един "австралиец" и с 0.43% до 0.6114 американски долара за едно "киви".

Офшорният китайски юан (търгува се извън континентален Китай) се понижи с 0.03% до 7.2716 юана за един долар. Централната банка на Китай остави основния лихвен процент непроменен, както се очакваше в понеделник, тъй като слабият юан продължи да възпрепятства облекчаването на паричната политиката.

Другите две стокови валути - канадският долар и норвежката крона, които са силно зависими от котировките на петрола, се обезцениха съответно с 0.18% до 1.3743 канадски долара за един американски и с 0.35% до 10.7022 крони за един щатски долар. Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) с доставка до 20 юни поевтиняха с 0.38% до 78.15 долара за барел, а на търгувания предимно в Европа Brent спаднаха с 0.40% до 82.29 долара за барел. Миналата седмица цените на петрола се повишиха с близо 4% на фона на подобряващите се перспективи за глобалното търсене. Групата на страните износителки на петрол ОПЕК+ обяви, че може да започне поетапно премахване на доброволните съкращения от октомври, но ще настоява членовете, които не отговарят на изискванията, да намалят производството през следващите месеци. Актуализираните прогнози от ОПЕК и Международната агенция по енергетика подкрепиха петролния пазар, тъй като те показват възможен недостиг на петролни доставки поне до началото на зимата, прогнозира стоковият анализатор на Commerzbank Барбара Ламбрехт.

*Валутните курсове и котировките на петрола са актуални към 9:30 часа българско време, източници Ройтерс и TradingEconomics.

3e-news.net