Голяма германска банка реши да пази излишъците от депозитите в сейфове, съобщи в."Файненшъл таймс", цитирайки източници от финансовите среди, пише в. "Сега".

Намерението на германската банка "Комерцбанк" да помисли дали да не складира парите в скъпоструващи сейфове вместо в Европейската централна банка (ЕЦБ) бе изразено едновременно с предупреждението на най-голямата финансова група в Токио, че ще напусне 22-членния клуб на първичните дилъри, които търгуват с японския суверенен дълг.

Месеци наред ЕЦБ и Японската централна банка прилагат отрицателни лихвени проценти към банковите депозити в опит да накарат банките да вложат парите си в реалната икономика чрез по-активно кредитиране на бизнеса. Тази политика всъщност таксува банките, които пазят излишъци от налични пари. Мярката намали печалбите на банките в Европа и Япония.

Особено недоволни са германските финансови институции, които обвиняват президента на ЕЦБ Марио Драги, че наказва тези, които спестяват, като по този начин подрива банковия бизнес модел. Според Германската централна банка през м.г. тази политика е струвала на германските финансови институции 248 милиона евро.

В същото време ЕЦБ започна да изкупува в сряда и корпоративни облигации като форма на парични стимули. Тя вече е купила държавни облигации за 1 трилион евро. Решението за този вид дългови книжа бе взето преди време, но датата бе оповестена след края на изнесеното заседание на институцията във Виена миналата седмица. Тогава стана известно също, че на 22 юни ЕЦБ ще предложи дългосрочни операции по рефинансиране (TLTRO), давайки на банките достъп до финансиране при нулеви или отрицателни лихви.

ЕЦБ представи през март мащабен пакет от стимули за засилване на растежа и инфлацията, но много от мерките като въпросните евтини банкови кредити и изкупуването на корпоративни облигации не бяха въведени веднага.