За да спасят бизнеса си, търговците у нас прекръстиха обикновените крушки на “лампи със специално предназначение”, съобщава "Преса". Европейският съюз дава право и след 1 януари 2013 година да се продават крушки с жичка, ако не са за бита, а за индустрията и транспорта.

В продължение на 3 години ЕС поетапно забрани старите крушки с цел икономия на енергия. През месец септември 2009 година беше спряна продажбата на 100-ватовите лампи с нажежаеми жички, месеци по-късно – на 75-ватовите, през септември 2011 година – на 60-ватовите, а на 1 септември 2012 година – на 40 и 25-ватовите.

Въпреки забраната обаче, в малките железарии у нас все още може да се купят такива крушки. Цената им е от 60 стотинки до 1 лев. Продавачите обясняват, че имат големи количества от “забранената стока” на склад. Хората пък продължават да ги купуват, тъй като са доста по-евтини от енергоспестяващите.



Крушките с нажежаема жичка, изобретени от Джоузеф Суан и подобрени от Томас Едисон през 1879 г., имат недостатъка, че са прекалено енергоемки. Приблизително 95% от енергията, консумирана от лампата с нажежаема жичка, се отделя като топлина, а само 5 % - като видима светлина.

Традиционните крушки са заместени в домовете от лампи с ниска консумация на енергия, разделени в три категории - флуокомпактни лампи, халогенни лампи и светодиодни LED лампи. Според неотдавнашно изследване на кабинета GFK крушките с нажежаема жичка са съставлявали през 2012 г. 10% от масовата продажба на крушки във Франция или 422 милиона евро спрямо 45% през 2007 г. или 288 милиона евро.