Събирачи на трюфели и гъби у нас се обявиха против промени в данъчен закон
Позицията на бранша дойде непосредствено след приемане на измененията, гласувани на първо четене. В нея се оборва твърдението, че няма приходи след въвеждане на алтернативния данък
Събирачи на трюфели и гъби се обявиха против промени в данъчен закон. С голямо разочарование посрещнахме новината за промяна на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с който се отменя алтернативният данък за доходи от събиране на диворастящи гъби и плодове, включително и на лечебни растения, пише в позиция на Националния съюз на преработватели, търговци и събирачи на трюфели, гъби и горски плодове" (НСПТСТГГП), за която съобщи БТА. Позицията е изпратена до всички парламентарни групи.
Всички наши членове и последователи смятат, че с въвеждането на алтернативен (патентен) данък, в един пакет с горска такса, социални и здравни осигуровки, се създадоха изключително благоприятни условия за дейността на сектора на добив, преработка и търговия с диворастящи гъби, посочват от браншовата организация. Не можем да се съгласим с факта, че няма приходи след въвеждане на алтернативния данък. Точно обратното: само за месец и двадесет и пет дни приходите през годината надвишават всички приходи, реализирани през миналата година при старата система за облагане, към която искат да ни върнат, се посочва в документа.
Депутатите приеха днес на първо четене законопроект за изменение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица, с който се отменя алтернативният данък за доходи от събиране на диворастящи гъби и плодове, включително и на лечебни растения. Законопроектът е внесен от депутатите Йордан Цонев и Теменужка Петкова. В доклада на Комисията по бюджет и финанси се посочва, че този вид стопанска дейност засяга близо 30 000 регистрирани лица, за които данъкът се явява непосилен и явно несправедлив. Алтернативният данък е дължим преди реализиране на продукцията и е силно зависим от климатични условия, се отбелязва в доклада.
Събирачите на трюфели и гъби предлагат заплащането на осигуровките, таксите и данъка да става до 15 число на месеца, в който се извършва добивът, а не в предходния, за да отпадне неяснотата дали ще има добив на гъби, трюфели и горски плодове или няма да има вследствие на сняг, суша, студ, слана, град, вятър и т.н. Пенсионери и инвалиди да не заплащат осигуровки, а лицата, осигуряващи се на 8-часов работен ден да заплащат осигуровки по желание. Сега събирачите на трюфели плащат осигуровки за 4-часов работен ден.
Почти 99 процента от добива на диворастящи гъби у нас е за износ. При добри години добивът годишно възлиза на 440 тона трюфели и близо 1000 тона диворастящи гъби. Около 30 000 са ловците на трюфели у нас, над 600 000 са събирачите на диворастящи гъби. За голяма част от хората това е основен поминък, особено в районите с висока безработица.