Фалирала Гърция, която не може да се справи с предизвикателното неплащане на данъци, предлага на нейна територия да бъдат изградени специални икономически зони, като тези в Китай, но с български заплати, съобщава в. "Димократия", цитиран от БТА. Целта на това предложение е в Гърция да бъдат създадени зони за инвестиции, чрез които страната да измъкне икономиката си от депресията.

Предвижда се зоните да предоставят на инвеститорите данъчни и административни преференции. Атина вече води разговори с Европейската комисия (ЕК) за одобрение на проекта, каза министърът на регионалното развитие Костис Хадзидакис. "Вярваме, че тези зони ще подкрепят реалната икономика чрез своя специален режим за привличане на инвестиции и генериране на износ", казва той. "Създаването на такива зони ще превърнат Гърция в инвестиционна дестинация", пише в. "Нафтемборики".

Смята се, че за да привличат местни и европейски инвеститори, заетите в тези зони трябвало да бъдат с български заплати. Предложението за специалните зони идва в момент, когато Гърция се опитва да вдъхне живот на икономиката си, преживяваща пета поредна година на рецесия. Такива зони съществуват в някои развиващи се страни като Китай с цел да стимулират растежа.

Все пак структурните реформи като понижаването на заплатите и либерализацията на трудовия пазар остават ключови за спасяването на Гърция, договорено с Европейската централна банка (ЕЦБ), Международния валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз (ЕС). Атина критикува този план за това, че отделя твърде голямо внимание на бюджетните икономии и твърде малко на мерките за растеж. За периода 2008 г. - 2012 г. гръцката икономика вероятно се е свила с около 20 на сто, отчасти поради бюджетните икономии, предписани на страната за понижаване на дефицита и дълговата й тежест.

Хадзидакис призовава партньорите на Гърция в ЕС да приемат плана за създаване на специалните икономически зони в страната. Според него, някои страни от съюза имат възражения срещу подобен проект, тъй като това би дало на Гърция конкурентно предимство.



Представителните разходи на гръцкия премиер, председателя на парламента, на лидера на опозицията и на всички министри се премахват в рамките на предприетите от правителството икономии за излизане на страната от кризата. Това предвижда законопроект, внесен в парламента от финансовото министерство, който предвижда още ново намаление на наемите, плащани от държавата за жилищни нужди на своите ведомства, съобщават гръцките медии. Представителните разходи на премиера и председателя на парламента са на стойност 1872 евро на месец.
За вицепремиера и лидера на опозицията сумата е 1404 евро, а за министрите и заместник-министрите, които са и депутати, тези разходи са 936 евро на месец. За останалите, които не са депутати, разходите възлизат на 579 евро. Очаква се тези съкращения, които ще влязат в сила от 1 октомври, да донесат на хазната над 400 хиляди евро годишно.
Освен тях, гръцката държава смята да икономиса допълнително 600 хиляди евро от намаляване на персонала на специалните секретариати в различните министерства. От орязването на заплатите в тях икономиите се изчисляват на 15 милиона евро.