Уредите за измерване на вода, ток и парно стават дистанционни
До 2050 г. в България трябва да бъдат санирани 60% от жилищния фонд
Монтираните след 25 октомври 2020 г. измервателни средства като водомери за топла и студена вода, електромери и топломери, трябва да имат функцията за дистанционно отчитане. Крайният срок за въвеждането им е 2027 г. Това реши парламентът, приемайки на второ четене промени в Закона за енергийната ефективност, предаде БНТ.
От 1 януари 2021 г. се задължават всички инвеститори при изграждане на нови сгради, при преустройството и реконструкцията на стари постройки, те да бъдат проектирани близко до нулевото потребление на енергия. Тази разпоредба обаче няма да се прилага със задна дата, а влиза сила след наредба, която трябва да издаде регионалният министър и то след като законът бъде обнародван държавен вестник.
До 2050 г. в България трябва да бъдат санирани 60% от жилищния фонд и близо 17% от нежилищния
Това е планирано в дългосрочна национална стратегия за подпомагане обновяването на националния сграден фонд от жилищни и нежилищни сгради до 2050 година, част от Закона за енергийна ефективност.
Очаква се по този начин да бъдат спестявани 7 329 гигаватчаса енергия годишно, с което емисиите на парникови газове ще намалеят с 3 274 453 тона въглероден двуокис.
Стратегията ще доведе и до създаването и поддържането на 17 600 нови работни места и допълнителен годишен ръст на БВП от 557 милиона лева към 2030 г. Това в момента е малко под 2% от актуалния годишен БВП на България.
При прилагане на енергоефективни мерки само за десетте години между 2021 и 2030 г. санирането ще помогне да се спестят 2 971 гигаватчаса енергия годишно, което представлява 6,9% намаление на общото енергийно потребление на домакинствата и сектора на услугите.