Шестте месеца проверки на границата с Румъния, въпреки Шенген, притесниха бизнеса
Кметът на Русе е недоволен от ограничението. Шефът на Гранична полиция обясни, че няма да се спират всички влизащи и излизащи, а само някои - след оценка на риска
Изискването граничният контрол да продължи и през следващите шест месеца ни притеснява. Не е ясно дали ще има някакво облекчение на граничните пунктове, ще има ли проверки на автобусните превозвачи и пътниците. Нямаме яснота как се очаква България да осъществява този контрол. Това каза по Нова Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи.
Още по темата
- Политическа стабилност, eврозона, ОИСР и Шенген – решаващи за българския бизнес
- Румънски превозвачи с ултиматум: Отблокиране на камионите на границата с България или отделяне за Шенген
- Германски експерти се съмняват, че Шенген ще увеличи трафика на стоки в България и Румъния
- Основните икономически ползи ще дойдат чак при пълноправно членство в Шенген
На 12 декември се очаква Съветът на ЕС по вътрешни работи да вземе финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша, след подписаната декларация от вътрешните министри на Австрия, България, Румъния и Унгария (като ротационен председател на ЕС). Ако решението е положително, двете страни може да се присъединят напълно към Шенгенското пространство от януари 2025 г. Сред условията обаче се оказа и запазване на граничния контрол за тежкотоварния трафик през българо-румънската граница за шест месеца.
Това е неприемливо, коментира ограничението пред журналисти във Виетнам кметът на Русе Пенчо Милков. Той е в делегацията, ръководена от президента Румен Радев, която е на посещение във азиатската държава.
Притеснява ме това условие, което четем всички, за минимум шест месеца на ограниченията, които ще се запазят на северната граница. Говоря като кмет на Русе и член на това наше общество от съграждани, както и всички други дунавски общини. Абсолютно неправомерно и неправилно е да има двойни стандарти, каза Милков, цитиран от БТА.
Пътят минава през тялото на града, минават десетки хиляди коли всеки ден и хиляди тежки камиони - това нещо трябва да отпадне, заяви кметът.
Интересно е, че след като на нас ни налагат ограничения, ние налагаме ли на някого ограничения, след като целият автомобилен трафик със стоки от Изтока за Европа, не преставам да го казвам, минава в този исторически момент през нашата страна. И за мен това трябва да е момент не на проблеми, а момент на сила, коментира Милков.
Намалени са всякакви нерегламентирани дейности, това се вижда и цифрите го доказват, каза кметът на Русе. Трябва страната наистина да направи всичко възможно тези минимум шест месеца да останат минимум шест месеца, а не години, заяви Милков.
От възловия граничен контролно-пропускателен пункт "Дунав мост" при Русе директорът на "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов вчера обясни, че шестмесечният граничен контрол се въвежда по подобие на другите държави в момента в Шенгенското пространство.
"Това означава, че той няма да бъде 100-процентова регистрация на всички влизащи и излизащи, а ще бъде по наша преценка, по наш избор, по наша оценка на риска", каза комисар Златанов, цитиран от БТА.
Директорът на Гранична полиция увери, че оценката на риска се извършва "достатъчно добре и към момента". И даде пример - нов резултат на "Дунав мост" при Видин, където ден по-рано по оценка на риска и по предварителна информация са задържани на влизане в страната в специално укрити тайници в микробус 40 килограма кокаин. "Следователно нашият анализ на риска работи и ще продължи да работи още по-добре, тъй като там ще вложим допълнителни усилия", категоричен е комисар Златанов. Той информира, че в първите пет месеца на 2025 г. "ние ще преценим, ще анализираме ситуацията и тогава ще се реши кога точно ще отпадне този контрол".
Директорът на Гранична полиция изрази очакванията са от януари опашките от камиони да намалеят. "Те ще се сведат до опашки поради инфраструктурата, тъй като все пак това са мостове и фериботи."
Комисар Златанов отбеляза, че проверки на представляващите интерес камиони ще се извършват на част от паркингите.
"Когато опашките намалеят или изчезнат, съвсем естествено е да не се налага влизане в паркингите. Това ще бъде постепенен процес. Не очаквайте на 1 януари някой да щракне с пръсти и всичко да е по нов начин. Бързата работа е срам за майстора. Достатъчно много България е чакала за този момент, така че сега със съвсем постепенни и фини настройки нещата ще бъдат такива, каквито трябва", коментира комисар Златанов.