Европрокуратурата предаде на съд български мениджър, обвинен в опит за измама по проект за €1,9 млн. в Африка
Вместо европейски (от България) съоръжения за добив и преработка в аграрния сектор на Република Конго, каквито били изсискванията и каквито заложил в офертата си, обвиняемият доставил китайски или такива от несъществуващ производител
Европейската прокуратура в София (България) е внесла в Софийски районен съд обвинителен акт срещу управителя на българско дружество за опит за измама, свързана с финансиран от ЕС проект на стойност 1,92 милиона евро за подкрепа на предприемачи в Африка. Това съобщи на интернет страницата си Европейската прокуратура.
Още по темата
Подсъдимият е обвинен, че е представил невярна информация, за да получи средства за проект, финансиран от Европейския фонд за развитие (European Development Fund - EDF), насочен към подпомагане на дейности в развиващите се страни в Африка, Карибите и Тихоокеанския регион и отвъдморските страни и територии.
Случаят беше докладван на Европейската прокуратура от Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ (European Anti-Fraud Office - OLAF). Фактите датират от 2021 г., когато Министерството на планирането, статистиката и регионалната интеграция на Република Конго отправи покана за участие в търг за закупуване на оборудване, предназначено за подпомагане и обучение на предприемачи в секторите добив на царевица, хранително-вкусова промишленост, дърводобив и дървопреработване, с финансовата подкрепа на Делегацията на Европейския съюз в страната. Дружеството, спечелило търга, ще осигури трактори, обработка на почвата (оран), сеитба, съоръжения за поене, системи за компостиране, инкубатори за излюпване на птичи яйца, машини за лющене на царевица и други приспособления, изброени в поканата. Съгласно изискванията на публичния търг оборудването трябва да е с произход от държава членка на ЕС или територия, допустима от програмата.
За да изпълни исканията по проекта, ответникът подава оферта, в която декларира, че по-голямата част от оборудването произхожда от България. Разследването обаче показало, че някои от изделията са с произход от Китай, а в някои случаи производителите не са и съществували. Предложението на българското дружество е отхвърлено след установяването на нередностите.
Ако бъде признат за виновен, обвиняемият може да бъде осъден на лишаване от свобода между една и шест години и на глоба между 1000 и 5000 евро (2000 и 10 000 лв.).
Всички заподозрени лица се смятат за невинни до доказване на вината им в компетентните български съдилища, отбелязва Европрокуратурата.
В съобщението се подчертава, че Европейската прокуратура отговаря за разследването, наказателното преследване и предаването на съд на престъпления срещу финансовите интереси на ЕС.