Финансирането на климатичните политики вече върви ръка за ръка с подкрепата към индустрията
Насърчителните банки се грижат за социалните и екологичните аспекти на своите финансови операции, обясни на COP29 Деляна Иванова от ББР
Финансирането на климатичните политики категорично не е в конфликт с индустриализацията. Това заяви по време на Green Transition Forum в Баку Деляна Иванова, председател на Надзорния съвет на ББР. Тя е и съветник на министъра на иновациите и растежа. Иванова участва в панела за мобилизиране на финансов капитал в подкрепа на дейности по опазване на климата и растежа, който се проведе на българския павилион на COP29 в Баку.
Според финансиста основните политики за подкрепа на индустриите и опазването на климата вече взаимно се допълват. Така реално те могат да доведат до проспериращ растеж на икономиката и успоредно с това да имаме екологична устойчивост на инвестициите. "Това бе записано и в доклада на Марио Драги, тъй като при пътя на индустриализацията се виждат и целите за продължаване на адаптирането към климата и неговите промени.
Тук идва ролята на насърчителните банки, която е от решаващо значение, за да може да се смесват капитали: да се получава микс от една трета публични ресурси с частния капитал с наличието на правителствени инструменти. Това са на практика едни от перфектните инструменти за тази роля", обясни Иванова пред експертите в Баку. По думите ѝ насърчителните банки, понеже са публични и не максимизират печалбите си, могат да влагат средства не само в предприятия с цел печалба, но също така се грижат за социалните и екологичните аспекти на своите финансови операции.
"Реално ББР прехвърля политиката от европейско на национално ниво. Използвайки подкрепата на правителството, както ина международните специалисти и финансовите институции, ние всъщност насочваме ресурсите за финансиране на климатичните политики към нашите компании. Разбира се, ние имаме познания за дълга и знаем как да го направим. Ние участваме и изпълняваме част от програмите на InvestEU, така че можем да гарантираме рисковата част от инвестициите", обясни още банкерът.
Българската банка за развитие има и консултантска функция и успява да подпомогне обучението на предприятията в България как да правят своите инвестиции, за да бъдат по-устойчиви. По този начин те ще окажат и влияние върху изменението на климата и адаптирането към него, категорична бе Иванова.
Наскоро председателят на НС на ББР представи новата стратегия на банката, която е изцяло в тон със зелените политики на ЕС. ББР ще се превърне в мощен инструмент за подкрепа на малкия и средния бизнес, подпомагане на националните политики и преодоляване на регионалните диспропорции, категорични са от банката.
Дискусията на COP29 бе модерирана от Лиляна Павлова, вицепрезидент на ЕИБ (2019-2023), като в нея участваха още Илияна Цанова, заместник-генерален директор на ГД "Бюджет" в ЕК, Красимир Якимов, зам.-министър на иновациите и растежа, и Филип Офенберг, директор за Европа на Breakthrough Energy.
НАЙ
Стартира изграждането на "Фемили Парк Монтана"
Новият сайт на една банка, която цени времето на клиентите си
Брюксел обяви нови санкции срещу Русия, свързани с т.нар. "сенчест флот"
България е на второ място в целия ЕС по най-дълга работна седмица
Брюксел обяви нови санкции срещу Русия, свързани с т.нар. "сенчест флот"
В присъствието на Тръмп "Боинг" сключи сделка с Катар за 200 милиарда долара
България е на второ място в целия ЕС по най-дълга работна седмица
Дания обмисля да отмени забраната за използване на ядрена енергия