Европейският съюз /ЕС/ планира да активизира диалога със страните от Западните Балкани, за да им обясни предимствата на финансирането от европейските инструменти за инфраструктурни проекти, съобщи пред Радио Свободна Европа говорителката на Европейската комисия Мая Коциянчич, цитирана от БТА. Тя предупреди, че китайските инвестиции могат да доведат до голямо задлъжняване на страните от региона.

Коциянчич обясни, че финансирането на Европейския съюз за инфраструктурни проекти обхваща безвъзмездни помощи и кредити с изгодни лихви, докато китайското финансиране е изключително под формата на кредити със значително по-високи лихви.

"Затова правителствата трябва да внимават тези инвестиции да не доведат до високи нива на задължения, което може да доведе до контрол на трансфера на стратегическо имущество и ресурси в бъдеще", каза говорителката на ЕК.

Коциянчич подчерта, че страните от Западните Балкани имат ясна европейска перспектива, и припомни, че ЕС е техен главен партньор в търговията и инвестициите. Тя посочи, че 70 процента от търговията на Западните Балкани е с ЕС, 60 процента от преките чуждестранни инвестиции в региона са също от ЕС, а делът на Китай в тяхната външна търговия и чуждестранни инвестиции е едва около 6 процента.

Инициативата 17+1, която е основана на икономическата свързаност между държавите от Централна, Източна Европа и Китай, вече стигна и до България. В последователни срещи с високопоставени представители на най-многолюдната държава президентът Румен Радев и премиерът Бойко Борисов изразиха готовност да включат страната ни в мащабни търговски отношения. Очаква се по инциативата у нас да бъде създаден Глобален център за партньорство.