По думите й това е сериозна предпоставка за измами и води до невъзможност да се състави ясна картина за икономическото състояние на страната. Българенска посочи, че над 90 процента от фирмите в страната са малки и не подлежат на одит, което трябва да се промени. Според нея дружествата трябва да бъдат задължени да избират професионален счетоводител и адвокат, които да носят отговорност за отчетите, които се представят пред контролните органи.

В страната е наложително да бъде изградена структура, която да издава сертификати на професионални счетоводители и да има ясни критерии как се придобива такава квалификация, каза още Българенска. Тя подчерта, че е задължително да се въведе и лицензиране на счетоводните софтуери, които се ползват в България.

За да се премахнат нарушенията, в комисиите, които правят обществените поръчки, трябва да влизат повече външни експерти, допълни председателят на АПИИ Димитър Динев. Той уточни, че има списък с такива специалисти, но общините трябва да бъдат задължени да ползват услугите им, като имената се определят на случаен принцип. Динев коментира още, че е добре в страната да бъде създадена Агенция за анализ на законодателството. По думите му това ще помогне да бъдат премахнати противоречията между отделни нормативни актове, както и текстове, които създават предпоставки за корупция.

Във Варна ръководството на АПИИ участва в двудневна конференция, посветена на борбата с икономическите измами. Според Динев това е първия такъв форум на организацията, макар че тя съществува от 9 години.