Вдигането на цената на природния газ с 130% и увеличаването на цената на въглеродните емисии с около 90% заедно с мораториума без помощ от държавата ще доведат до изключителни проблеми в бранша. Това заявяви директорът на "Топлофикация Враца" инж. Радослав Михайлов.
Още по темата
- Директорът на "Топлофикация Враца": Енергийната независимост в сектора е обща мисия
- Топлофикация Враца: Нека всички се вслушаме в указанията за борба с пандемията!
- "Топлофикация Враца" прилага европейски практики за чисто производство на енергия
- ТЕЦ „Враца" инвестира в производство на зелена енергия и осигуряване на качествено топлоподаване
- ТЕЦ Враца: Българите няма да страхуват от Зеления преход, ако гарантира работните им места
- Инж. Михайлов, като директор на Топлофикация Враца, която произвежда енергия от природен газ, как ще Ви се отрази мораториумът?
- Основната суровина, която използваме само през месец Януари се повиши с 30%. Съвсем логично е по дефиниция при равни други условия да реализираме загуба при положение, че продаваме на фиксирани цени, които са определени на база коренно различна стойност на природния газ.
- На каква цена на природния газ са определени действащите цени на топлинната енергия?
- Според методиката на КЕВР цената на природния газ се променя всеки месец и се влияе от постигнатите нива на пазарите и цените от предходния месец. През юни, когато е взето решението за действащите цени на топлинната енергия, е взета цена на природния газ от 50 лева. От юли до днес тя всеки месец нараства. Цената за месец януари е 133 лева. Почти 3 пъти повече. Все пак и цените на други ценообразуващи елементи са се увеличили.
Да произвеждаш топлинна енергия в България става все по-трудно. От една страна търсим как да намалим увеличаващите се разходи, защото приходите ни са същите, от друга страна, умуваме как да отделим средства за инвестиции.
- Какви са другите ценообразуващи елементи, които изискват увеличение на крайната цена?
- Цените на всички елементи в себестойността на енергията се вдигат непрекъснато, но за нас най-голямо перо са природният газ и въглеродните емисии. Текущите цени на топлинната енергия са смятани по прогноза за 50 евро на тон въглеродни емисии. Последните дни въглеродните емисии се търгуват около 87 евро, а експерти очакват увеличение.
За да обобщя, ще кажа, че вдигането на цената на природния газ с 130% и увеличаването на цената на въглеродните емисии с около 90% заедно с мораториума без помощ от държавата ще доведат до изключителни проблеми в бранша.
- Обяснихте, че умувате как да отделяте средства за инвестиции. Какви точно инвестиции са необходими в момента?
- За да работим в унисон със зелените политики на Европа, трябва да въвеждаме още по-екологични горива за производство на енергия. Една от тези стъпки бе внедряването на биомаса като част от горивния микс в Топлофикация Враца. Биомасата е напълно екологичен източник на енергия без отделяне на вредни емисии.
Необходимо е да правим инвестиции и за обновяване на топлопреносната мрежа, тъй като колкото и да не ми е приятно да го призная, на много места е амортизирана. Подмяната на 1 км топлопреносна мрежа струва 1 000 000 лв. Следователно подмяната на всички тръбопроводи в града е колосална инвестиция, защото са над 57 км.
- Какъв ще бъде ефектът от наложения мораториум?
- Ако не бъдат изработени компенсации за дружествата и за другите засегнати потребители на природен газ, дългосрочният ефект от мораториума ще бъде крайно негативен.Вярвам, че той е решение, взето с добри намерения, но може бе не бяха добре обмислени последствията от него.
Без да спекулираме, като говорим за фалити,но топлофикациите на газ са поставани в много трудно положение и то в средата на зимния сезон. За сега за щастие зимата е мека, но това едва ли ще продължи дълго. Надяваме българското правителство да вземе разумни и отговорни решения. В Министерството на енергетиката има експерти и професионалисти на много високо ниво, които отлично познават ситуацията и могат да посочат верните пътища за излизане от тази тежка за страната ситуация в енергетиката.
НАЙ
Българското море с 30% по-скъпо тази година, гръцкото - с 50%, най-евтино в Турция
Отпускат на хотелиерите по 15 лв. на ден за всеки настанен украински бежанец
Балтийските страни се отказват от руския ток
"Газпром" подава транзит през Украйна за Европа 44,7 млн. куб. метра газ
Българското море с 30% по-скъпо тази година, гръцкото - с 50%, най-евтино в Турция
Балтийските страни се отказват от руския ток
Отпускат на хотелиерите по 15 лв. на ден за всеки настанен украински бежанец
"Газпром" подава транзит през Украйна за Европа 44,7 млн. куб. метра газ