Не приемайте дадена работа, ако не вярвате, че компанията ще инвестира във вас
Ловци на таланти представя Моника Григорова
В рубриката "Ловци на таланти" ще ви запознаваме със специалисти в подбора на таланти, които са отговорни за процеса на откриване им и внедряването им в компаниите, които представляват.
"Бих ги посъветвала младите хора да слушат сърцето си и да правят това, което им носи удоволствие. Обичаш ли работата си, тя се превръща в хоби. По този начин постигаш резултати със замах и това си личи", споделя пред Бисер Кунчев следващият гост в рубриката "Ловци на таланти" Моника Григорова.
Коя е тя?
Здравейте, казвам се Моника Григорова на 26 години съм. Родом съм от Кюстендил, но вече доста години живея в София. Завършила съм в Университета за Национално и Световно стопанство със специалност "Икономика, общество и човешки ресурси". Откровено мога да споделя, че съм намерила призванието си и смело мога да заявя, че горя в работата си. Работя в Sofia Tech Recruitment от самото създаване и начало на агенцията и съм много горда с това. Всичко това ми даде възможност да мина през много и да науча всичко, което показвам и практикувам сега. За мен истинско предизвикателство е да успея да намеря точното работно място с интересен технологичен стак за всеки инженер, на което той да се чувства чудесно и след време да се върне и да ми го сподели.
Мога да опиша работата си с три думи: Динамична, Предизвикателна и Магична. Динамична е, защото всеки ден възниква нова ситуация, която се налага да разрешим с колегите ми. Предизвикателна, защото работим с едни от най-интересните UK Tech компании и е истинско предизвикателство в рамките на няколко дни да достигнем до точните инженери. Магична, защото всеки път, когато стартира нова кампания, магията започва да работи. Работата ми се състои в селекция, при скрийнинг разговор, изготвяне на профил на кандидата и представяне към партньора ни. Но не всичко свършва до тук.. След това, ако всичко е наред организираме няколко срещи между двете страни, подготвяме представяне на работна оферта и оставаме до човека независимо, че вече е приел предложението. Според мен качествата, които трябва да притежава са силна мотивация, амбиция и хъс, за да може да постига целите си и след това да гони нови върхове.
Какъв е профилът на идеалния кандидат за вашата компания, за да бъде приет за талант?
Независимо дали разглеждаме компанията си като работодател или който и да е от партньорите си, преди всичко вземащият решение трябва да пожелае да работи с този човек. Респективно се надяваме да видим същото настроение и от страна на кандидата. Двете страни трябва да си го покажат в началото и откровено да подходят към нуждите си.
Кое според Вас е най-важно за изграждането на един талант?
Предполагам, че винаги се усеща, когато човекът е имал шанса да попадне на силен и вдъхновяващ ментор в началото на кариерата си. Още смятам, че когато натурата е гъвкава по отношение на приемане на критика и уменията да работи с нея, процесът на адаптиране на нови умения не спира. Моят личен съвет към хората е, да не правят компромиси при приемане на работни оферти, ако усещат, че компанията няма да инвестира в тях.
Колко важно е за Вас първото впечатление през време на интервю?
От една страна е важно от друга всички сме наясно, че не всеки ден се чувстваме в топ форма да оставим впечатляващо представяне след себе си. Истината е, че до момента сме били свидетели на кандидати, които въпреки неубедителното първо впечатление показват страхотни качества напред в процеса. Ако партньорите ни са в ситуация в която имат избор, често не правят този компромис. Работата ни е да изследваме причините за липсата на силен старт и ако усетим, че има смисъл и за двете страни, подтикваме към реализиране на следващ етап.
Честно казано, не. Има кандидати, с които мога да си говоря и 1 час. Има и други, с които комуникацията се осъществява доста по-трудно. Затова, като професионалист се опитвам да предразположа всеки един, за да стигна максимално до него и до неговата същност.
Ако се фокусираме върху клиентите си, обикновено радарът работи в пълни обороти през първите 6 месеца от постъпване. За наша радост, моментите в които е имало някакъв тип несъвместимост са твърде малко, което говори за точна селекция и добра съвместимост. Нека не забравяме, че интервютата в честия случай са една работна симулация, която няма как да бъде напълно точна. Да, понякога допускам грешки, работя с хора и напълно приемам, както чуждите, така и да уча от своите собствени.
Възнаграждението или възможностите за развитие преобладават в очакванията на младите ни таланти?
Ежедневно се сблъсквам с различни представи за удовлетвореност.. За някой е изключително важно възнаграждението и защото не биха направили компромис с него, губят много ценни възможности. За други възможностите за развитие вземат превес и понякога това ги кара да се подценяват. Аз съм специалистът, който се явява нещо като ,,мост" между възнаграждението и възможностите и се опитва да даде адекватна оценка на човекът отсреща, за да може това нещо да му бъде от полза.
Общите впечатления, които мога да изкажа са, че ако човек иска да се развива ще го направи където и да било. Разбира се университети в чужбина са доста престижни, защото са изградили собствения си имидж по този начин и вярвам, че има защо.
Бих ги посъветвала да слушат сърцето си и да правят това, което им носи удоволствие. Обичаш ли работата си, тя се превръща в хоби. По този начин постигаш резултати със замах и това си личи.
НАЙ
Филип Морис Интернешънъл отбелязва 10 години IQOS
Опростени регулаторни процеси са ключови за тежката индустрия и ускорени процедури
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
Българите са спестили над 6 милиарда лева от началото на годината
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
След като "щипна" €230 млн., Австрия скъса с "Газпром", но купува руски газ от посредници
Еврокомисията: ЕС не внася от Азербайджан газ с руски произход