Не се сравнявайте с други хора, а само със себе си в минали периоди
Ловци на таланти представя Борислава Георгиева - Мениджър "Човешки ресурси" в DHL
В рубриката "Ловци на таланти" ще ви запознаваме със специалисти в подбора на таланти, които са отговорни за процеса на откриване им и внедряването им в компаниите, които представляват.
"Важно е да следвате своите страсти и интереси, да продължавате да се учите и развивате, и да бъдете отворени към възможности и предизвикателства, които идват по пътя ви", споделя пред Бисер Кунчев следващият гост в рубриката "Ловци на таланти" Борислава Георгиева.
Коя е тя?
Здравейте, аз съм Борислава Георгиева. HR мениджър с 16-годишен опит в ИТ сферата. Работила съм в три технологични международни компании преди DHL, където в момента съм HR Manager. Имам опит в изграждане и управление на всички аспекти на HR процесите. Създателка съм на първата общност от HR професионалисти в IT индустрията в България - HR#IT, която има повече от 1900 членове и редовни тематични срещи в различни ИТ компании. Притежавам MBA от американски институт и различни отличия. В личен план съм съпруга и майка на 3 деца и обичам да спортувам.
Като мениджър на човешки ресурси позицията ми обхваща привличане на таланти, изграждане на работодателска марка, задържане на таланти и осигуряване на качествено работно изживяване за колегите в компанията. Управлявам процесите свързани с представането (PRM), обученията, календар със събитията и бюджета, придобивките, корпоративната социална отговорност, проучванията и докладите. Специалистът по привличане на таланти трябва да притежава любопитство, непрекъснато желание за учене, емпатия, умение да избира точния талант за точната позиция и да не се предава лесно. Този процес, особено в ИТ индустрията, изисква консистентност и иновативност. За да победиш в конкуренцията за таланти, трябва да използваш разнообразни инструменти, като разкази, разбиране на поколенията и техните очаквания, познаване на пазара на труда и използване на AI под различните форми също много помага.
Какъв е профилът на идеалния кандидат за вашата компания, за да бъде приет за талант?
Освен техническите умения и опит, успешният кандидат трябва да проявява силна мотивация, консистентност и желание за работа в продуктова компания и точно с нашия технологичен микс, като цяло да има съответствие на културните ценности на кандидата и тези на компанията.
Ако човек намери своя "Sweet Spot", където вродените таланти се преплитат с уменията му и открие какво го вдъхновява и прави с лекота, тогава, освен гореизброените фактори, има добри предпоставки да е успешен в своята област. Емоционалната и социалната интелигентност, умение за слушане без предразсъдъци, способност да разбере различна гледна точка. Да не се сравнява с другите хора, а да сравнява само със себе си миналата година, са ключови фактори в изграждането на един човек.
Колко важно е за вас първото впечатление по време на интервю?
Никога няма втори шанс за първо впечатление. Много е трудно и за двете страни, по време на едно или две интервюта, да се прецени дали човекът е подходящ за позицията и дали на кандидата му харесва обкръжението. Хората са като запечатани кутии - никога не знаеш какво ще излезе отвътре, само можеш да предполагаш. Въпреки това, ако кандидатът се е подготвил за интервюто, е запознат с компанията, продукта и екипа, и проявява умение за комуникация и подходяща мотивация, то това създава добро впечатление.
В компанията ни използваме структурирани интервюта, които се адаптират спрямо конкретната позиция. Имаме определени стъпки, но разговорът може да се развие в определени граници в зависимост от отговорите на кандидата.
Процесът на подбор е от първостепенно значение и грешките в него са скъпи. В нашия екип средно за 1-3 месеца можем да разберем дали изборът ни е бил правилен и за нас, и за кандидата. Нашата селективност и подход към подбора осигурява, че над 90% от приетите таланти остават в компанията дългосрочно. Ангажираността в екипа ни е над 95%, което се измерва годишно с анонимно проучване. Съчетана с индукция и обучение, тази ангажираност ни позволява да сме сигурни в правилността на нашите избори и в процеса на работа при въвеждането на нови служители.
Тук можем да направим разграничение между два типа млади таланти (juniors). Първите са тези, които имат предходен опит в друга област и решават да се преквалифицират към ИТ. За тях важен фактор не е само възнаграждението, а по-скоро възможността да съберат опит и да влезнат в сферата. Вторите са кандидати от поколение Z, които вече са в ИТ средата. За тях ключови са заплатата, технологиите, автономността, възможността за дистанционна работа и обученията, а след това и перспективите за развитие.
Кандидатите, завършили образование в чужбина (специалност ИТ), се представят по-добре на техническия тест и интервю. Те имат практически опит, реални проекти и подготовка, което ги издига. В България има разлики в нивото на подготовка между университетите, но обикновено образованието е по-малко практично ориентирано. Въпреки това, студентите често имат опит от стажове и реални проекти в ИТ среда в България, което им предоставя допълнителни умения и предимство.
За младите хора, които се замислят за първите си стъпки в кариерата, имам следните съвети: Задай си и намери отговор на следните въпроси:
Какво е важно за теб?
Какви проблеми искаш да решиш?
Каква е твоята страст?
Кои са твоите супер сили?
Кой те вдъхновява и с какво точно? Има ли нещо, което си ти се получава с естествена лекота и получаваш комплименти за резултата?
Какво правиш най-добре, ама настина отлично?
Кое е нещото, което когато го правиш те изпълва с енергия?
Кога си бил най-вдъхновен и мотивиран?
Какви теми и идеи разпалват твоето любопитство?
1. Открийте себе си: Разгледайте какви са вашите страсти, интереси и умения. Отговорите на въпросите, които споменахте, ще ви помогнат да намерите своето "Sweet Spot" - област, в която се съчетават вашите таланти и страсти.
2. Изследвайте: Изучете тези области и професии, които ви привличат. Разберете какви умения и технологии се изискват за тях.
3. Присъединете се към общности: Включете се в професионални общности (като HR#IT) или форуми, където можете да научите от опитните хора и да споделите своите идеи.
4. Подгответе се за интервюто: Ако решите да кандидатствате за работа, бъдете добре подготвени. Изучете компанията, подгответе се за въпросите, свързани със специфичната позиция, и подчертайте как може да приносите стойност.
5. Не се страхувайте от грешките: Позволете си да изпитате различни области и работни среди, преди да откриете своето истинско призвание. Грешките и провалите са част от учебния процес.
6. Съвети от кариерен консултант: Ако се чувствате загубени или не можете да намерите своето призвание, потърсете помощ от кариерен консултант или коуч. Те могат да ви насочат и помогнат да разберете кое е най-доброто за вас.
В крайна сметка важно е да следвате своите страсти и интереси, да продължавате да се учите и развивате, и да бъдете отворени към възможности и предизвикателства, които идват по пътя ви.
НАЙ
Васил Велев: Очертава се бюджетният дефицит да е около 18 млрд. лева
Строежът на магистрала "Струма" през Кресна трябва да започне през 2025 г.
Украинският парламент прие закон за първото увеличение на данъците по време на война
Земеделците отменят протестната готовност, получават цялата "украинска помощ" до ноември
Васил Велев: Очертава се бюджетният дефицит да е около 18 млрд. лева
Строежът на магистрала "Струма" през Кресна трябва да започне през 2025 г.
Украинският парламент прие закон за първото увеличение на данъците по време на война
Тристранката решава утре да се повиши ли минималната заплата на 1077 лв.