Той обясни, че практиката е да се проверяват кредит по кредит, като накрая се оценяват събираемите задължения, обезценките и реалният капитал на банката. Стрес тестовете се правят от независими външни фирми. "Те не са много, три-четири са", коментира Митов, цитиран от в. "Сега".

Преди дни на срещата на финансовите министри в Люксембург стана ясно, че Европейската комисия настоява за бързо тестване на банковата ни система - основно заради кризата с КТБ, разкрила дефекти в банковия надзор. Идеята на правителството ни беше оценката на активите на банките да се извърши през 2016 г., но ЕК настоява за края на 2015 г.

Любомир Митов посочи, че не вижда опасност, свързана с българските клонове на гръцки банки. По думите му взетите в последните години мерки са позволили на гръцките банки у нас да увеличат устойчивостта си на външни шокове, като прекъснат зависимостта си с майките. Провизиите са увеличени двойно спрямо нивата си от 2012 г., обясни още Митов.

По думите му единственият риск, който обаче се отнася за всяка банка, е паника от страна на клиентите, а ако Гърция фалира, ще има отлив на депозити от дъщерните банки в България, но парите просто ще отидат в други банки, като ще останат в банковата система. Според икономиста ефектите за България от случващото се в Гърция изобщо са силно преекспонирани. Гърция формира само 7% от общия износ на България, така че и да има свиване, това не може да съсипе икономиката, поясни Митов.

Той представи и актуализираната прогноза на "Уникредит" за икономиката на България, която е и по-добра. Очакванията вече са за ръст от 2.1% през 2015 г. и от 2.4% през 2016 г. Предишните оценки бяха за съответно 1.9% и 2.3%. Митов открои феноменалното представяне на износа, който е двигател на икономиката през последните години - износът към март 2015 г. е с 40% над нивото от предкризисната 2008 г.