По закон новите цените биват определяни от 1 юли всяка година. През 2013 г. обаче, след промени в закона, се позволи ценовият период да бъде отлаган.

Предстои изслушване на КЕВР в парламента тази седмица и едва тогава ще вземем решение, каза Иванов, след като на среща вчера премиерът Бойко Борисов, който се обяви заедно с бизнеса против поскъпването с 13 до 20%, настоя за това.

"Промяна в ценовия модел, така че да няма голямо увеличение на цената "задължение към обществото" за свободния пазар, и в същото време да няма скок и в цената за битовите клиенти е възможна, само ако бъдат реализирани допълнителни мерки", коментира Иван Иванов в отговор на въпрос, цитиран от БТА.

По думите му към сегашната ситуация моделът, който създаде КЕВР, е балансиран и неговото нарушаване ще доведе до утежняване или на ситуацията на НЕК, или до повишаване на цената на електроенергията за бита.

"Намаляване на добавката задължение към обществото за бизнеса може да стане само чрез реализиране на допълнителни мерки за намиране на резерви, които към момента не са осъществени", каза още Иванов.

Според него регулаторът ще се съобрази и ще посрещне със задоволство резултатите от тези мерки, защото това ще ни улесни да отговорим на обществените очаквания.

Запитан има ли и откъде могат да бъдат намерени такива резерви, Иванов категорично отправи питането към Министерството на енергетиката, което е принципал на държавните енергийни дружества.

Относно проверката на АДФИ във ВЕИ сектора, той каза, че засега няма никакви сведения и не може да каже дали в резултат на проверката могат да бъдат намалени разходете на НЕК за изкупуване на зелена енергия.

"Ако в изготвената и обявена за обсъждане наредба към Закона за енергетиката, която предвижда облекчение на част от големите индустриални предприятия при плащането на добавката задължение към обществото, бъде разширен обхватът на предприятията, то това ще означава по-малко средства от прилагане на самата добавка и увеличаване на дефицита в НЕК", коментира още шефът на КЕВР.

Ако наредбата бъде приложена само за големите индустриални предприятия с годишна консумация над 30 гигаватчаса, това ще означава 95 млн. лв. по-малко приходи за НЕК, но те ще бъдат компенсирани от предоговарянето на цената за разполагаемост с двете американски централи и осигуряването от това на 97 млн. лв. годишно допълнителен финансов ресурс за НЕК, уточни Иванов.

В наредбата се предвижда отстъпка от 85 процента от обществената такса в цената на тока за големите индустриални предприятия.

По думите на Иванов обаче, ако повече индустриални предприятия бъдат облекчени при плащане на добавката, то това може да бъде компенсирано само от други мерки, за които е било споменато в Министерски съвет вчера.

Иванов изрази твърдото си убеждение, че енергийната борса трябва да започне да функционира на 2 ноември тази година и че не бива да бъдат променяни параметрите за въвеждането й. Според него е добре, ако борсата бъде ситуирана към Министерството на финансите, както препоръчва ЕК.

Иванов изрази огорчение, че с наближаването на срока за обявяване на цени на електроенергията върху КЕВР започва да бъде упражняван силен политически натиск и то от хора, които са заявявали, че регулаторът трябва да е политически независим.  

По-рано днес Румен Радев - зам.-председател на Асоциацията на индустриалния капитал, потвърди, че бизнесът ще протестира в петък. За 11:00 часа е планирано изключване на енергийни мощности в предприятия и "това ще се усети като удар и проблем за мрежата до Германия”, закани се той.

Цената на газа

На 26 юни, на закрито заседание, КЕВР ще определи цената на природния газ за третото тримесечие, обяви още Иван Иванов. Предложението на газовия доставчик е цената да бъде намалена със 7,11 процента, докато КЕВР предвижда малко по-голямо намаление - 7,53 процента.

От "Булгаргаз" съобщиха, че през летните месеци, когато цената на природния газ намалява, доставчикът "Газпром" увеличава калоричността на суровината и това води до плащане на допълнителни средства от страна на българския обществен доставчик.