Според шефа на Комисията по енергетика Рамадан Аталай производствените предприятия при производството на пара, които произвеждат и електроенергия продават на много по-висока цена, отколкото изкупуват електроенергия от НЕК.

"Сега с промените даваме възможност всеки който произвежда електроенергия, първо да ползва тази енергия за собствени нужди и ако има недостиг, тогава да изкупува от НЕК”, обясни Аталай.

Общинското дружество "Топлофикация София" няма откъде да свие разходите си и да компенсира дефицит, ако бъде намалена цената, по която се изкупува произведената от него електроенергия по комбиниран способ, контрира изпълнителният директор на дружеството Стоян Цветанов.

Около 80% от цената на топлинната енергия е свързана с цената на горивната компонента - природния газ, обясни той. Останалата част от цената е за работни заплати и отчисления за амортизации на съоръженията.

Надявам се ДКЕВР да оцени колко е тежка ситуацията в системата и да прецени как да балансира разходите на всяка една компания, включително и на "Топлофикация София", коментира Цветанов. Той каза, че в момента няма нормативно основание да иска промяна на цената на топлинната енергия, но това е към днешна дата.

БСП, ДПС и „Атака” днес обсъдиха в пленарната зала предстоящи промени в Закона за енергетиката, с които се очаква поевтиняване на цената на тока с 5% от 1 юли. Единодушно, с 88 гласа „за”, депутатите подкрепиха мерките на правителството за ребалансиране и стабилизиране на енергетиката.

С решението си Народното събрание подкрепи предложените от министъра на енергетиката Драгомир Стойнев мерки за намаляване цените на електрическата енергия за потребителите.

Депутатите дават подкрепата си и за ДКЕВР да определи нови, по-ниски цени на тока за следващия ценови период.

Гласуването в пленарна зала и дебати по същество ще бъдат направени в петък.