Европейската комисия препоръча изключването на България и Германия от списък на страните, изправени пред заплахата от санкции, след като и двете държави върнаха дефицитите си под определения от ЕК праг.
Решението бе очаквано.

Комисията съобщи, че процедурите за прекомерен дефицит срещу двете страни може да бъдат прекратени, след като Германия намали дефицита си на 1,0% през 2011 г., а България - на 2,1%, доста под определения от ЕК праг от 3,0% от БВП.

"Комисията стигна до заключението, че коригирането на прекомерния дефицит на тези страни е гарантирано", съобщи изпълнителният орган на ЕС в комюнике, отбелязвайки, че те ще "останат трайно под 3,0%".

Европейската комисия съобщи, че очаква дефицитът на Германия да намалее до 0,9% през 2012 г. и до 0,7% през 2013 г., а този на България ще се понижи съответно до 1,9% и до 1,7%. Ако бъде подкрепена от лидерите на ЕС в края на юни, препоръката ще остави 21 от 27-те държави членки на ЕС под наказателни процедури за прекомерен дефицит, включително Франция, Италия, Испания и Великобритания.

Естония, Финландия, Люксембург и Швеция са единствените други страни, които избягват процедурата за прекомерен дефицит. В края на миналата година ЕС втвърди правилата за борба с дефицита и дълга, като улесни налагането на санкции на държави, които системно не успяват да ограничат разходите си.

През 2010 г. комисията реши да започне процедура за прекомерен дефицит срещу България. Решението беше взето въз основа на данните, представени от българските власти през април 2010 г. и потвърдени от Евростат за дефицит на консолидирания държавен бюджет от над 4% от БВП през 2009 г. Това бе свързано с упреци към предишното предишното правителство, управлявало до средата на 2009 г. Но през следващата 2010 г. дефицитът бе 3.2% от БВП на начислена база, тоест отново над тавана от 3 процента.