Турският министър на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар заяви, че Турция би могла да увеличи от 3,5 на 7 млрд. куб. м количеството газ, пренасяно към България, съобщиха турски медии, позовавайки се на изказване на министъра за агенция Блумбърг.

Според министъра на по-следващ етап потокът на газа от Турция към България може да нарасне дори до 10 млрд. куб. м.

3eNews и Dir.bg съобщиха още вчера за написаното от Блумбърг по думите на Байрактар. Днес БТА обобщава отразеното от турски медии изказване на министъра. 

Турция е готова да продава повече природен газ на Европейския съюз, но иска дългосрочни гаранции, е посочил пред Блумбърг турският министър и е окачествил като "сложен" предлагания от ЕС вариант за осъществяването на газовата търговия, пише сайтът "Оксижен".

Европа продължава да търси алтернативи на руския газ, като напоследък в Европа се обсъждат варианти, като например Турция да продава на Европа газа, който купува от Азербайджан, и да запълва образувалия се недостиг, като купува газ от Русия. Споразумението за транзит на газ по тръбопровода Русия-Украйна-Европа приключва в края на тази година.

Министър Байрактар оцени тези варианти като "коментари без информация за капацитета и пазара" и припомни, че "Северен поток" (газопроводът, свързващ Русия с Германия през Балтийско море) днес не работи и че срокът на транзита през Украйна няма да бъде удължен, отбелязва държавната телевизия ТРТ Хабер.

Като посочи, че по Трансадриатическия газопровод (ТАП) и Трансананадолския газопровод (ТАНАП) обичайният транзит на газ продължава, Байрактар заяви, че потокът от 3,5 млрд. куб. м от Турция към България може да достигне 7 млрд. куб. м на първия етап, а след това и до 10 млрд. куб. м.

"Турция е увеличила доставките си на газ за Европа и може да ги увеличи още повече. Това, от което се нуждаем, е увеличаване на капацитета на междусистемната връзка Турция-България от българска страна. В момента работим по този въпрос. С други думи, работим за увеличаване на този капацитет от 3,5 милиарда на 7 милиарда, а може би дори на 10 милиарда кубически метра. В това отношение Турция може да намери решение със SOCAR (азербайджанската държавна петролна компания) и Азербайджан", заяви министърът.

"В момента сме в състояние лесно да купим поне 25-30 милиарда кубически метра втечнен природен газ. Европа може да преработва купения от нея самата втечнен природен газ с помощта на съоръженията на Турция или направо да се възползва от възможностите за покупка на Турция", посочи той.

Според турския енергиен министър, за да може Европа да се успокои по отношение на сигурността на доставките, е необходимо да се действа по дългосрочни ангажименти с Турция и Азербайджан, като на двете страни се дадат гаранции за 10-15 години.

"Планирам посещение в Туркменистан в рамките на този месец. Надявам се, че там ще успеем да постигнем резултат и може би за първи път в нашата история ще можем да доставяме туркменски газ в Турция", каза той, пояснявайки, че вариантите, които на първия етап се обмислят са за доставка на туркменски газ до Иран, а от там към Турция или с пренос през иранската граница, или по азербайджанско-иранската връзка.

"На първия етап може да става въпрос за доставка на природен газ в размер на 1,5-2 милиарда кубически метра. Това ще играе роля и за сигурността на доставките в Европа", каза той.

Байрактар потвърди също, че Турция води преговори с "Газпром" за намаляване на цените.