България иска още азерски газ, за да захрани и региона
На дневен ред излиза и проектът за Зелен енергиен коридор, в който ще се включи БЕХ
България и Азербайджан ще задълбочат сътрудничеството си в енергийна област с намерението да гарантират сигурността и диверсификацията на доставките на природен газ. Българската страна има интерес да получава допълнителни количества от Азербайджан за България и региона, на база на сключване на дългосрочни договори.
Газови потоци
- Доказаните ресурси на Азербайджан от природен газ ще стигнат за повече от 100 години
- Норвегия се изтегля от Азербайджан: Equinor продава акциите си в голямо петролно и газово находище
- Азербайджан инвестира в зелена енергия, но осъзнава, че още дълго ще има нужда от нефт и газ
- Унгария купува дял в азербайджанското газово находище Шах Дениз
Това са някои от темите, по които се споразумяха България и Азербайджан по време на шестото заседание на Междуправителствената комисия за икономическо сътрудничество, която се проведe в Баку, съобщи Министерството на енергетиката. Съпредседател от българска страна е министърът на енергетиката Владимир Малинов.
България подкрепя силно бъдещото разширяване на Южния газов коридор, стана ясно по време на заседанието. Активното сътрудничество и по-нататъшната интеграция на енергийните пазари в региона на Югоизточна Европа ще съдействат за адекватен отговор на двете страни на настоящите и бъдещите енергийни предизвикателства. Азербайджан е ключов партньор на България в изпълнение на един от основните приоритети в енергийната сфера - диверсификацията на енергийните източници. Доставките от Каспийския басейн имат съществен принос за гарантиране сигурността и конкуренцията на пазара на природен газ.
"Благодарение на отлично развитата ни газопреносна инфраструктура, българската страна може да приеме допълнителни доставки, които ще повишат енергийната сигурност не само в България, а и в целия регион на Централна и Югоизточна Европа", изтъкна министър Малинов по време на заседанието.
Сътрудничеството по проекта за създаване на Зелен енергиен коридор също бе в центъра на дискусиите в Баку. Българската страна подкрепя и активно участва като партньор в проекта, който се основава на стремежа за укрепване на националната и регионалната енергийна сигурност и свързаност в Черноморския басейн, диверсификация на източниците на доставка, използване на потенциала за производство на енергия от възобновяеми източници в Каспийския регион и увеличаване на дела на енергията от възобновяеми източници в националния енергиен микс.
"През миналата седмица Министерският съвет на Република България одобри участието на нашата държава чрез БЕХ и неговите дъщерни компании в изпълнението на Зеления енергиен коридор", информира министър Малинов. По неговите думи, търсенето на зелена енергия нараства не само в България, но и в целия регион. Министър Малинов изрази увереност, че шестото заседание на междуправителствената комисия ще предостави допълнителен стимул за изпълнение на бъдещи съвместни проекти в енергийната сфера.
По-рано през деня Владимир Малинов разговаря с министъра на земеделието на Азербайджан Меджун Мамедов, който е съпредседател на междуправителствената комисия от азербайджанска страна. Двамата коментираха значителния потенциал за разширяване на икономическия обмен между България и Азербайджан във всички области от взаимен интерес - търговия, промишленост, инвестиции, енергетика, транспорт, селско стопанство и много други. Двамата министри се съгласиха, че задълбочаването на контактите в тези сфери ще донесе взаимни ползи за двете държави, издигайки двустранните им отношения на ново равнище.