Търговските търкания ескалират: След санкциите на Вашингтон за чиповете Китай забрани износа на ключови минерали за САЩ
В отговор на американски санкции срещу полупроводниковата индустрия Пекин ще забрани износа и на продукти с двойно предназначение
Китай забрани днес износа на "продукти с двойно предназначение", включително металите германий и антимон, както и на свръхтвърди материали за САЩ, като мярката влезе в сила незабавно, съобщи министерството на търговията на страната, цитирано от Ройтерс и БТА.
Търговската война
- Защо и как Китай доминира в сектора на редкоземните минерали и технологии
- Китай забранява износа на технологии за преработка на редкоземни минерали
- Матю Болдуин: Всички ние, включително и България, трябва да намалим зависимостта от минерални суровини
- ЕС се стреми да достави важни минерали от все повече страни, сред тях африкански
Новите правила изискват по-строг преглед на материалите с графит с евентуално двойна употреба за военни и граждани цели при износа им за САЩ, позовавайки се за опасения за националната сигурност, допълва Ройтерс.
"Износът на галий, германий, антимон и свръхтвърди материали за САЩ не се разрешава", заявиха от министерството.
Китай на практика отговаря на влезлите в сила вчера нови санкции от страна на Вашингтон срещу китайската полупроводникова индустрия, ограничавайки износа за 140 компании, включително производителя на оборудване за производство на полупроводници "Наура Текнолъджи" (Naura Technology).
Последвалите мерки от страна на Пекин засилват прилагането на съществуващите ограничения върху износа на критичните минерали, които започна да въвежда миналата година, но се прилагат само за САЩ.
Тези действия засилват търговското напрежение между двете най-големи икономики в света, преди избраният за президент Доналд Тръмп да поеме президентския пост на 20 януари.
Какви са намеренията на САЩ с новите санкции
До октомври тази година не е имало доставки от Китай на кован и необработен германий или галий за САЩ, въпреки че Вашингтон е четвъртият и петият по големина пазар за минералите спрямо година по-рано, показват данни на китайските митници.
Галият и германият се използват в полупроводниците, докато германият се използва в оптичните кабели и слънчевите клетки.
Общите доставки на продукти от антимон през октомври в Китай се сринаха с 97 на сто спрямо септември, след като предприетите стъпки на Пекин да ограничи износа влезе в сила.
Американските санкции са опит да се спрат амбициите на Пекин за производство на чипове, който засяга също и китайските производители на оборудване на чипове "Пиотек" (Piotech) и "СиКариър текнолъджи" (SiCarrier Technology).
Този ход е част от усилията на администрацията на Байдън да попречи на Китай да има достъп и да произвежда чипове, които могат да помогнат за развитието на изкуствения интелект за военни приложения или по друг начин да застрашат националната сигурност на САЩ.
Санкциите имат за цел да възпре "Китай да развие вътрешната си система за производство на полупроводници, която ще използва, за модернизация на военната си индустрия", заяви министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо.
Ограниченията вероятно ще засегнат американските компании "Лам рисърч" (Lam Research), Кей Ел Ей (KLA) и "Аплайд матириълс" (Applied Materials), както и нидерландския производител на оборудване Ей Ес Ем Ел (ASML).
Сред компаниите, които са включени в списъка, са производителите на чипове "Суейшуър" (SwaySure), "Циндао Сиен" (Qingdao Si'En) и "Шънчжън Пънсун текнолоджи" (Shenzhen Pensun Technology), работещи с китайската "Хуавей текнолоджис" (Huawei Technologies). Те ще бъдат добавени към списъка с юридически лица, който не могат да получават доставки от САЩ без специален лиценз.
САЩ също са готови да наложат допълнителни ограничения на "Семикъндактър Мануфакчъринг Интернешънъл Корпорейшън" (Semiconductor Manufacturing International Corporation) - най-големият производител на чипове в Китай.
За първи път САЩ ще добавят към списъка три компании, инвестиращи във високотехнологично производство. Това са "Уайз Роуд Кепитъл" (Wise Road Capital), "Уингтек" (Wingtech) и "Джей Ай Си Кепитъл" (JAC Capital) поради ролята им "в подпомагане на усилията на китайското правителство да придобие субекти с чувствителен капацитет за производство на полупроводници, критични за отбранителните индустриални бази на САЩ и техните съюзници".
Какво е място на Китай на пазара и какво следва
Миналата година на Китай се пада дял от 48 на сто от световно добития антимон, който се използва в боеприпаси, ракети с инфрачервено насочване, ядрени оръжия и очила за нощно виждане, както и в батерии и фотоволтаично оборудване.
Тази година на Китай се падат 59,2 на сто от производството на рафиниран германий и 98,8 на сто от производството на рафиниран галий, показват данни на консултантската компания в сектора "Проджект Блу" (Project Blue).
"Този ход е значителна ескалация на напрежението във веригите за доставки, където достъпът на суровини вече е ограничен на Запад", каза съоснователят на компанията Джак Бедър.
Цените на антимоновия триоксид в Ротердам са се повишили с 228 на сто от началото на годината до 39 000 долара за метричен тон на 28 ноември, показват данни на доставчика на пазарна информация за глобалните енергийни и стокови пазари "Аргъс" (Argus).
Всяка държава ще прави сондажи на собствена територия, за да намери антимон като се опитат да намерят находища на този минерал, заяви търговец на метали в Европа, който отказа да бъде назован.
Тръмп, чийто първи мандат в Белия дом бе белязан от търговска война с Китай, заяви, че ще въведе 10 на сто мита върху китайските стоки и заплаши с допълнителни митнически такси в размер на 60 на сто върху китайския внос по време на кандидатпрезидентската си кампания.
Санкциите ще засегнат и производители от трети страни
Мерките ще разширят правомощията на САЩ за ограничаване на износа на оборудване за производство на чипове освен от американски, но и от японски и нидерландски производители, които изнасят за Китай.
Новите правила се публикуват след дълги дискусии с Япония и Нидерландия, които, заедно със САЩ, доминират в производството на усъвършенствано оборудване за производство на чипове.
Правилата са третият основен пакет от ограничения на износа на Китай, свързани с чипове, приети от администрацията на Байдън.