Китайските компании трябва да подхождат предпазливо относно закупуването на полупроводници от САЩ, които "вече не са безопасни", и вместо това да се снабдяват с подобни технологии на местно ниво. Това обявиха четири от водещите промишлени асоциации в Китай в координирани изявления в отговор на ограниченията на Вашингтон, предаде Ройтерс, на която се позова БТА.

Китайските бизнес асоциации, които днес публикуваха сходни изявления почти по едно и също време, не посочиха подробности защо според тях чиповете от САЩ представляват опасност и не са надеждни.

Асоциациите обединяват 6400 китайски компании от някои от най-големите иономически сектори, включително телекомуникациите, цифровата икономика, автомобилния сектор и производителите на полупроводници.

Техният призив може да повлияе на някои гиганти от сектора на производството на чипове в САЩ като "Енвидиа" (Nvidia), Ей Ем Ди (AMD) и "Интел" (Intel), които въпреки наложените ограничения върху износа за Китай, успяха да продължат да продават своите продукти на китайския пазар, посочва Ройтерс.

От асоциацията "Интернет общество на Китай" призова местните компании да премислят внимателно, преди да закупят чипове от САЩ, както и да се стремят да разширят сътрудничеството си с фирми за чипове от страни и региони, различни от САЩ, според информация, публикувана на официалния акаунт на организацията в "УиЧат" (WeChat).

Асоциацията насърчава местните фирми да използват "проактивно" чипове, произведени както от местни, така и от чуждестранни предприятия в Китай.

Контролът върху износа на чипове от САЩ е причинил "съществена вреда" на развитието на цифровата икономика в Китай, съобщава "Интернет общество на Китай".

Китайската асоциация на комуникационните предприятия заяви, че вече не смята за надеждни и безопасни чиповете от САЩ, а китайското правителство трябва да проучи колко сигурна е веригата за доставки на критичната информационна инфраструктура в страната.

Предупрежденията на китайските асоциации дойдоха, след като вчера влязоха в сила нови американски санкции срещу китайската полупроводникова индустрия, ограничавайки износа за 140 компании, включително производителя на оборудване за производство на полупроводници "Наура текнолъджи" (Naura Technology).

В отговор Китай забрани износа на "продукти с двойно предназначение", включително металите германий и антимон, както и на свръхтвърди материали за САЩ, като мярката влезе в сила незабавно.