Германският канцлер Олаф Шолц определи днес задълбочаването на отношенията с републиките в Централна Азия като стратегическа цел за Германия. Това стана при визитата му в Казахстан за регионалната среща на върха на бившите съветски републики, предаде ДПА, цитирана от БТА.

На нея казахстанският президент Касъм-Жомарт Токаев подчерта значимостта на сътрудничеството с Германия в енергийния сектор, като покани германски компании да участват в проучването на находища на редки и други метали, както и в добива на литий.

 

"Никога досега обменът между нашите общества не е бил толкова близък - и той непрекъснато се увеличава: в политическо, икономическо и културно отношение", заяви Шолц на срещата в казахстанската столица Астана. "Искаме да го продължим и задълбочим още повече", добави той.

На първата среща на върха, събрала петте централноазиатски държави преди година, Шолц установи стратегическо партньорство с Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Таджикистан и Туркменистан.

"Особено във времена на глобална несигурност се нуждаем от близки, доверени международни партньори", отбеляза Шолц.

Казахстанският президент Касъм-Жомарт Токаев заяви, че сътрудничеството в енергийния сектор има "ключова роля" в отношенията с Германия. Той също покани германски компании да участват в проучването на находища на редки и други метали в страната, както и в добива на литий - от съществено значение за производството на батерии.

Държавният глава на Казахстан представи виждането си за основните насоки за по-нататъшно сътрудничество, съобщи агенция Казинформ.

"Първата е увеличаване на стокооборота", посочи Токаев. "Приоритетна задача е повишаване на стокообмена благодарение на ефективното разработване на съвместни регионални проекти. Например, Казахстан е готов да увеличи износа на 100 стокови позиции на стойност 850 млн. долара за Германия", заяви той.

След това казахстанският президент даде приоритет на сътрудничеството в областта на енергетиката, добавяйки, че Казахстан в качеството си на един от надеждните и най-големи доставчици на енергийни ресурси е готов да увеличи износа на петрол за Германия. Токаев също изрази готовност за установяване на взаимноизгодно сътрудничество за развитието на водородната икономика.

След разговорите между казахстанския президент Касъм-Жомарт Токаев и германския канцлер Олаф Шолц беше подписана и съвместна декларация за сътрудничество между Казахстан и Германия.