Ройтерс: Този месец не се очаква петрол от Русия да стигне до Бургас
Вносът ще е от Казахстан, Ирак, Тунис
България заменя през януари вноса на руски петрол със суров петрол от Казахстан, Ирак и Тунис - по информация от търговци и данни на Лондонската борса (LSEG, London Stock Exchange Group), съобщи Ройтерс (Reuters).
Още по темата
България ползва изключение (дерогация) от забраната за внос на руски петрол в ЕС, което й позволява да продължи вноса по море на руски петрол през 2024 г. Но страната е ограничила износа на всички рафинирани продукти, произведени от руски суров петрол от този месец, което прави почти невъзможно единствената й рафинерия да работи с руски петрол, коментира агенцията и отбелязва решението за спиране на вноса на руски суров петрол от март.
България купува петрол, за да захранва своята рафинерия в Бургас, която има капацитет от 190 000 барела на ден (bpd) и се управлява от руската "Лукойл". България беше четвъртият най-голям купувач на руски петрол по море през 2023 г., закупувайки над 100 000 барела на ден.
Този месец обаче не се очаква петрол от Русия да стигне до пристанище Бургас. Тъй като "Лукойл" вече не е в състояние да снабдява бургаската рафинерия със собствения си нефт Уралс (Urals), тя трябва да използва нефт от други източници, което повишава разходите на рафинерията.
Рентабилността на завода се влияе и от 60-процентния данък, наложен от българското правителство върху печалбите на рафинерията.
Досега през януари рафинерията в Бургас трябва да получи два товара от 70 000 метрични тона казахстански суров петрол KEBCO, един товар от 76 000 тона Basrah Light (Ирак), един товар от 50 000 тона CPC Blend и 33 000 тона петрол от Тунис, според данни на LSEG.
KEBCO, казахстански сорт, изнасян от руски пристанища със същото качество като Urals, е най-вероятният заместител на руския петрол в България, според търговци, които смятат, че предлагането му е ограничено и цената му е значително по-висока от тази на Urals.
Бургаската рафинерия е проектирана да преработва петрол Urals и в момента може да работи само с кисели сортове (в зависимост от източника суровият петрол може да е лек и тежък - според вискозитета си, и сладък или кисел - според съдържанието на сяра - б.р.), което е трудно и скъпо в ЕС, по мнението на търговци.
"Пазарът на кисели барели в Европа е стегнат поради липсата на Urals и кюрдски петрол", каза един от търговците.
Износът на петрол от района на Иракски Кюрдистан е спрян от миналата пролет.
"Лукойл" заяви, че преразглежда стратегията си по отношение на своите активи в България и ще обмисли продажбата им.
"Лукойл" и Министерството на икономиката и индустрията на България не са отговорили на исканията за коментар, отбелязва Ройтерс.