Путин казал на Австрия, че може да плаща за газ в евро: Каква е играта на Кремъл?
Нищо ново - руският президент лансира схемата преди две седмици и пред Олаф Шолц и Марио Драги
Руският президент Владимир Путин казал на канцлера Карл Нехамер по време на срещата им тази седмица край Москва, че Австрия може да продължи да плаща за доставките на газ в евро. Това разкри самият Нехамер, цитиран от австрийската агенция АПА и Ройтерс.
Газови потоци
- ЕК: С плащането на газа в рубли се заобикалят санкциите срещу Русия
- "Газпром" официално поиска да плащаме в рубли
- Руският вицепремиер Новак: Някои европейски страни вече са се съгласили да плащат за газа в рубли
- И Унгария е готова да плаща за газа в рубли
- Словакия е готова да плаща за руски газ и в рубли
Москва предупреди Европа, че рискува доставките на газ да бъдат прекъснати, освен ако не плаща в рубли, като отговор на западните санкции, наложени заради руската инвазия в Украйна, отбелязва Ройтерс.
Но плащане в евро от т.нар. неприятелски държави бе допустима възможност, която Путин лансира и пред други двама европейски лидери - германския канцлер Олаф Шолц и италианския премиер Марио Драги по време на телефонни разговори с тях, проведение на 30 март.
Нехамер разкри, че е провел "много директни, открити и трудни" разговори с Путин в понеделник, като водеща тема е била инвазията в Украйна. Но австрийският лидер не беше споменал публично да е била обсъждана сигурността на доставките на газ за Австрия.
Австрия получава 80% от своя природен газ от Русия и се противопоставя на незабавното газово ембарго на Европейския съюз срещу Москва, като твърди, че не е възможно внезапно да премине към алтернативни доставчици.
Германия и Италия също са сред най-големите вносители на руски газ.
Путин каза, че доставките на газ са осигурени, че Русия ще достави договорените количества и че плащанията могат да продължат да се извършват в евро, отбеляза Нехамер в интервю в сряда за германската информационна агенция ДПА, цитирана от АПА.
Евро, обърнато в рубли: или какво предложи вече веднъж Путин
Преди две седмици Москва постанови, че чуждестранните купувачи на руски газ ще трябва да отворят рублеви сметки в държавната Газпромбанк - в момента тази банка не е обект на санкции от ЕС, като много други руски банки, именно поради паричните трансакции за доставки на енергия, които минават през нея.
Купувачите на газ биха могли да депозират плащанията в евро и да се съгласят Газпромбанк да купува от тяхно име рубли, които да превежда в Москва. Това стана известно след разговорите на Путин с Шолц и Драги в края на миналия месец.
Путин обяснил на канцлера Олаф Шолц, че парите ще бъдат превеждани в банката на "Газпром" и след това обръщани в рубли и превеждани в Русия. Това стана известно от изявление на говорител на германското правителство, цитиран от DW.
"Шолц не се съгласи с предложената от Путин процедура в разговора, но поиска писмена информация, за да се запознае по-добре с предложението", се добавя в изявлението.
Путин на свой ред се е опитал да оправдае искането на Русия за плащания в рубли, като каза, че "в нарушение на нормите на международното право валутните резерви на Банката на Русия бяха замразени от страните-членки на Европейския съюз", съобщи тогава Кремъл.
Заобиколното решение според Австрия към днешна дата изглежда прави възможно продължаване на плащанията в евро.
Какви са уловките
Според лансираната схема европейските купувачи на газ биха могли да депозират плащания в евро и да позволят на Газпромбанк да купува рубли от тяхно име - заобиколно решение, което според Австрия изглежда прави възможно продължаването на плащанията в евро.
Уловката е във валутния курс, който ще определя Москва.
И още две уловки подсказа участник във форума на Dir: таксата брокерски улуги, на Газпромбанк, която се намира във фактически монопол и може да си позволи значителни надпазарни такси; РЦБ (Банката на Русия - б.р.) може да блокира рублевите смети, на европейците, непосредствено преди плащането към Газпром. Така както направиха европейците с активите на РЦБ - до разблокирането на $630 млрд. нейни активи.
Европейската комисия съобщи, че е представила на страните членки предварителен юридически анализ на новите руски изисквания. Според този анализ, указът на Путин създава "нови правни обстоятелства". Русия ще контролира трансакциите и ще може да регулира обменния курс в своя полза, изтъква ЕК. Така механизмът нарушава въведените санкции, констатира Еврокомисията.
Междувременно някои страни обявиха, че са готови да плащат на "Газпром" в рубли - Унгария, Словакия.
България (енергийният министър Александър Николов) първоначално обяви, че е готова да плаща в рубли, но впоследствие отхвърли тази възможност (вицепремиера и финансов министър Асен Василев). Междувременно премиерът Кирил Петков предложи ЕС съвместно да купува газ от Русия.
Европейската комисия заяви, че онези купувачи, договорите на които включват плащане в евро или долари, трябва да се придържат към тях - това Нехамер каза, че Австрия ще направи.
Изглежда, че Русия е отворила врата за продължаване на плащанията в евро.
Как се развиха събитията покрай заповедите на Путин
На 23 март Путин по време на среща с правителството обяви, че продажбата на природен газ и друг износ от Русия за Европа и САЩ скоро ще бъде конвертирана в рубли - повече няма да се плаща в "компрометирани" валути.
В отговор страните от Г-7 решиха да призоват местните компании да не приемат руската валута при плащания за газ, след като в договорите са заложени евро или долари. Решението дойде на спешна среща на министрите на енергетиката на Великобритания, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и САЩ. Последва и изявление на ЕС, че за руски газ няма да се плаща в рубли.
На 28 март руският президент Владимир Путин инструктира правителството, Банката на Русия и "Газпром" да предприемат мерки за прехвърляне на плащанията за газ с неприятелски държави в рубли до 31 март, като представят модел за превалутиране на плащанията по доставките.